Android 5.0 Lolipop Veri Kullanımı Sınırlandırılması Nasıl Yapılır?

tarafından
2733
Android 5.0 Lolipop Veri Kullanımı Sınırlandırılması Nasıl Yapılır?

Tüm operatörlerin 4,5 G teknolojisine geçmesinin ardından internette yeni bir dönem başladı. Mobil interneti daha önce görülmemiş seviyelere çıkaran yeni teknolojiyle beraber yeni bir sorun da ortaya çıktı.

Her ne kadar 4,5 G ışık hızında internet olarak tanımlansa da mobil kullanıcılarının hala bir kotalarının olduğu gerçeği de değişmiyor. Üstelik yeni internet teknolojisi bir eski sistem 3G’ye göre çok daha fazla veri kullanımı yapıyor. Bu nedenle faturalarınızda kötü sürprizlerle karşıla biliyorsunuz. Bu tip bir sorunla karşılaşmamak için Android veri kullanımı sınırlandırma işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Peki, veri kullanımını nasıl sınırlandıracağız?

Android 5.0 Lolipop Sürümünde Veri Kullanımı Sınırlandırılması Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak “ Telefon>Ayarlar ” yolunu izleyerek “Ayarlar ” kısmına giriş yapıyoruz.
  • Daha sonra “ ” sekmesi altında “mobil veriler” sekmesine giriş yapıyoruz. Bu ekranda karşımıza “Mobil veri sınırını aç” gibi bir seçenek çıkıyor. Telefon modeline göre ifade değişiklik gösterebilir. Bu seçeneği aktif duruma getirdikten sonra artık veri kullanım sınırını girmeniz gerekiyor.
  • Mobil veri sınırını aç sekmesine tıkladıktan sonra alt kısımda bir grafik aktif hale geliyor. Aktif hale gelen bu grafik aslında Android veri kullanım sırını belirlemek için kullanılan grafik. Söz konusu grafiği aktif hale getirdikten sonra ne kadar mobil veri sınırı uygulanacağını seçip mobil veri kullanımınızı sınırlandırabiliyorsunuz. Hattınıza uygun bir sınır seçmeniz önemli. Mobil veri kullanımı sınırına geldiğinizde ise otomatik olarak mobil veri kullanımınız durduruluyor.