Android Çok Farklı

tarafından
1373
Android Çok Farklı

Google’ın akıllı telefonlara yönelik geliştirdiği Android işletim sistemi, pazar payında rekora ulaştı.  Android, 2016’nın üçüncü çeyreğinde  dünya genelinde bulunan  cep telefonlarının yüzde 87,7 oranında yüklü durumda . Strategy Analytics şirketince gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, Android cihazların sayısı bu yıl yüzde 10 arttı. Böylece 328,6 milyon cihaza ulaştı. ilerleyen dönemlerde cep telefonlarındaki rekabetin nasıl gelişeceği de oldukça merak konusu oluyor.

Android’in en yakın rakibi bulunan  iOS’u üreten Apple da yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 5,2 oranında azalma rapor ederek 45,5 milyon cihaz sattığını duyurdu. AppleIn sahip olduğu  işletim sisteminin yüklü olduğu cihazların sayısını, pazar payına oranlandığında yüzde 12,1’e tekabül  geliyor. Bu oran geçen yıl aynı çeyrekte yüzde 13,6 olarak hesaplanmıştı.

Duyurulan bu oranlarda, Apple’ın yeni ürettiği cihazı iPhone 7’yi Eylül’de piyasaya sürmesi de oldukça etkili oldu. Son çeyrekte ise Apple’ın oranının artması bekleniyordu.

Yüzde 0,3 oran ile  pazar payını Microsoft, BlackBerry  ve Samsung Tizen gibi çeşitli mobil işletim sistemleri paylaştı.

‘Pixel karşı hamle oldu’
Buna karşın, araştırma şirketinin yöneticisi olan Woody Oh, Android’in pazardaki liderliğini sürdüremeyeceğini söylüyor. Doğru tahmin edip etmediğini zaman içerisinde hep beraber göreceğiz.

“Google’ın önünde bir çok farklı engel var. Android platformu birçok telefon üreticisi nedeniyle oldukça  kalabalıklaştı. Az sayıda cihaz üreticisi piyasada  kâr edebiliyor. Üstelik Google’ın çıkarttığı yeni telefonu Pixel, Android’i yaygınlaştırmada kendisine destek olan üreticilere karşı yapılmış bir hamle oldu.”

Google, Eylül ayında yeni akıllı telefonu Pixel’i piyasaya tanıttı. Apple’ın iPhone ile Samsung’un Galaxy 7 gibi amiral cihazlarıyla karşılaştırılan  Pixel için, teknoloji devi şirket oldukça başarılı bir tanıtım süreci izledi.