Android güveliği için yapılması gereken 4 basit ipucu

tarafından
1167
Android güveliği için yapılması gereken 4 basit ipucu

Geçtiğimiz haftalarda resmi Android blogunda yayınlanan Android cihazın güvenliği için oldukça önemli bilgilerin yer aldığı makaleyi Türkçeye çevirdik.

İşte Android güveliği için yapılması gereken 4 basit ipucu.

1.Güvenilir uygulamaları bulmak için Google Play’i kullanın

Android resmi blogunda yayınlanan içeriğe göre Google Play editörleri markete eklenen uygulamaların Google Play’de yayınlanmasına izin vermeden önce yayın politasını ihlal eden uygulamaları tespit etmek için perde arkasında çeşitli yöntemler kullanıyor. Bir uygulama bu politikalardan herhangi birisini ihlal ederse, uygulama yayınlanmıyor, yayınlanan bir uygulamada ihlal tespit edilirse o uygulama marketten kaldırılıyor. Hatta duruma göre uygulamayla birlikte geliştiricilerinde marketten uzaklaştırıldığı söyleniyor. Android yetkilileri bu noktada resmi market haricinde başka kaynaklardan uygulama veya oyun yüklemenin oldukça riskli olduğu söylüyorlar.

Review_apps_illustration

Google Play’e eklenen uygulamaların inceleme süreci

2. Android Cihaz Yöneticisi’ni ve Ekran Kilidini Aktif Edin

Telefonunuzun çalınma veya kaybolma riskini göz önünde buldururarak başkalarının telefonunuzda bulunan verilerinize ulaşmaması için ekran kilidi özelliğini aktif etmeniz oldukça önemlidir. Kaybetme veya çalınma durumlarıyla karşılaştığınızda cihazınızı bulabilmek veya uzaktan kontrol edebilmek için Android Cihaz Yöneticisi’ni mutlaka aktif etmelisiniz.  Android Cihaz Yöneticisi hali hazırdan fabrika çıkışında yüklü olarak gelsede bu özelliği kullanmak için etkinleştirmeniz gerekmektedir.

S.S.S

  1. Android Cihaz Yöneticisi Açma/Kapama
  2. Ekran kilidini ayarlama

device_manager (1)

3. Cihazınızın Şifreli olup olmadığını kontrol edin

Cihazınızın çalınması/kaybolması durumunda şifreleme oldukça önemlidir. Oluşturulan PIN sayesinde verilen %100 güven altında olur. Artık Nexus’un yeni cihazları varsayılan olarak şifrelidir.

Cihazınızı şifrelemek için adımları takip edin;

  • Telefonunuzun ayarlar kısmına girin.
  • Aşağıya inerik Güvenlik sekmesine dokunan
  • Telefonu/Tableti şifrele kısmına dokunarak menüyü takip edin.

4. Uygulama İzinlerini Yönetin

Google Marketten veya apk olarak yüklediğiniz uygulamalar çeşitli izinler istemektedirler.  Uygulamaların işlevselliğine göre geliştiriciler cihazınızın konumunu, kamerasını, rehberini vb gibi çeşitli izinler istemektedirler. Cihazınıza uygulama yüklemeden önce mutlaka uygulamanın amacına uygun izinlerin istendiğinden emin olun. Bu izinleri Android 6.0  Marshmallow’da doğrudan Ayarlar>Uygulamalar>İzinler menüsünden yönetebilirsiniz.

Android cihaz güvenliği için daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın.