Android Zararlı Uygulamalara Karşı Nasıl Korunur?

tarafından
1579
Android Zararlı Uygulamalara Karşı Nasıl Korunur?

Android cihazınıza zarar veren uygulamaların nasıl tespit edeceğinizden ve cihazını bu uygulamalardan nasıl koruyacağınızdan bahsettim.

Makaleme başlamadan önce android cihazınıza uygulama yüklerken sadece Google Play Store’yi kullanmanızı tavsiye ederek başlamak istiyorum. Eğer Google Play Store haricinde bir yerden uygulama yüklemek istiyorsanız uygulamayı yüklemeden önce veya yükledikten sonra antivirüs uygulamasıyla taratmanız.

Uygulama Yüklemeden Yorumlara Bakın

Google Play Store ne kadar güvenli olsada bazı uygulamalar kötü amaçlı çıkabiliyor o yüzden tedbirli olmakta fayda var. Uygulamayı Google Play Store’dan yüklüyorsanız uygulamaya ilişkin yorumları, yıldızlı değerlendirmeleri ve indirme sayılarını inceleyin.

Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama Yükleme İşlemi

Android cihazınıza bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemek istiyorsanız Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif etmeniz gerekmetedir. Aktif etmek için telefonunuzun Ayarlar kısmına girin,  “Kişisel” bölümünün altında, Güvenlik‘e dokunun ve Bilinmeyen kaynaklar‘ı açın.

Uygulama Doğrulamayı Açın

Uygulamaları doğrulama özelliği sayesinde cihazınızdaki olaylar düzenli olarak kontrol edilir ve cihazınıza zarar vermesi muhtemel uygulamaları tespit eder, engeller veya sizi uyarır.

  1. Google ayarlarını şu yerlerden birinde bulabilirsiniz (cihazınıza bağlı olarak değişir):
    • Google Ayarları adı verilen farklı bir uygulama Google Ayarları
    • Ana Ayarlar uygulamanızda aşağı kaydırın ve Google‘a dokunun
  2. Güvenlik‘e dokunun.
  3. “Uygulamaları doğrula”nın altında Cihazı güvenlik tehditlerine karşı tarayın ayarını açın

Androd cihazların verimliliğini arttıran en iyi 5 uygulama