LG Türkiye’den Çekiliyor Mu

tarafından
1883
LG Türkiye’den Çekiliyor Mu

Türkiye pazarında yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve hızlı değişimler ile  yükselen kur, artan yüksek ithalat oranları, bir takım  global markaların Türkiye operasyonlarında değişikliğe gitmesine neden olacak gibi gözüküyor.

2017 yılı içerisinde önemli bazı küresel markaların Türkiye ofislerini kapatacağına yönelik bilgiler gelmeye devam etmekte. Bu konuda en son duyum ise LG’nin Türkiye operasyonu tarafında.

LG, Türkiye pazarından çekiliyor mu?
Mobil pazarın yanı sıra tüketici elektroniğinin de en önemli isimlerinden olan  LG’nin, Türkiye’de  köklü değişimler yapacağı duyumları, sektör içerisinde yüksek sesle dile getirilmekte.

Özellikle mobil sektöründe LG G2 ile beraber ülkemizde ciddi bir atılım yakalayan LG, Türkiye’de ithalat sektöründen en çok darbe yiyen markalar arasındaki yer buluyor.

Örneğin LG’nin en son çıkardığı amiral gemisi LG G5, resmi olarak Türkiye pazarında 2799 TL fiyat ile giriş yaptı. Ancak paralel ithalat LG G5’leri, 1799 TL seviyesinde bulabilmeniz mümkün. 1000 TL fiyat farkının azımsanmayacak kadar büyük olduğunu satış rakamları da bizlere gösteriyor. Bu nedenle talep daha çok paralel ithalata kaymış durumda.

LG V20 tarafında tanıtımlar cılız kaldı
LG’nin yeni çıkardığı amiral gemisi LG V20’nin tanıtılması, bu tanıtıma Türkiye’den ise katılım olmaması ve LG V20’nin Türkiye’ye diğer ülkelerden daha geç gelecek olması duyumların ciddiyetini daha da artırıyor.

LG, Türkiye’de distribütör üzerinden satış gerçekleştirebilir
LG’nin henüz tüketici elektroniği noktasında nasıl bir strateji izleyeceği daha net değil. Ancak gelen duyumlara göre LG, özellikle mobil arenada distribütör ile satışlarını gerçekleştirecek.

Tüketici elektroniği tarafında ise durum ne?
Ülkemizde perakende mağazalarının üretici firmalardan  yüksek raf bedelleri talep ettikleri ise bilinen bir gerçek.

LG’nin  yeni mağazalar açarak yatırım yapmak yerine, operasyonu bir distribütör ile yürütebileceği alınan duyumlar arasında bulunuyor.