2. El Notebook Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

tarafından
454
2. El Notebook Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Notebook, laptop, netbook ya da ultabook olsun bu sistemler 2.el olarak alınıp satılırken dikkat etmeniz gereken faktörleri sizin için derledik. Aşağıda yazdığımız listeyi okuyunca “bunlar zaten aklımızdaki şeyler” diyebilirsiniz, ancak genellikle satın alma aşamasında bir çoğu aklınızdan çıkar. Bu nedenle bu küçük listeyi bir kenara not ederek arayışa devam etmenizde fayda olabilir.

Bazen sıfır bir ürün aldığımızda bile kutudan hatalı veya bozuk ürünler çıkabiliyor. Peki 2.el notebook alırken bu kullanılmış ürünlere nasıl güveneceğiz? İnternet üzerinden perakende olarak şahıslardan aldığımız ikinci el notebookların hiçbir garantisi yok. Ancak 2.el notebook alım satımı yapan ve garanti veren firmaları tercih etmenizi öneriyoruz. Mutlaka ekspertiz yapılmış ürünleri alıp garanti belgesini de saklamalısınız.

Bu hususta nereden olursa olsun ikinci el laptop alırken dikkat emeniz gerekenler kısaca şöyledir:

  1. Notebookun kozmetik durumu, ekranın açılıp kapanması, klavye kondisyonu kontrol edilmelidir,
  2. Laptopun modelini internetteki orijinal sitesinden bularak donanımı mevcut donanım ile karşılatırın, değişen var ise nedenini araştırınız, (ram, hdd, ssd ve işlemci)
  3. Mutlaka ölü piksel var mı diye kontrol ediniz,
  4. Özellikle 2.el notebook alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus tüm giriş ve çıkışlarıdır, (şarj, usbler, hdmi, sd kart girişi, usb-c girişi kontrol edilmeli)
  5. Çok iyi tanımıyorsanız şahıslardan satın almayınız. İkinci ele garanti veren firmalardan satın alım yapmaya dikkat ediniz.

Öneri: Garantili 2. El Notebook Satan Firmalar

Yukarıdaki listemizin sadece son iki maddesi dikkate alırsanız diğer dört maddeyi otomatik olarak yerine getirmiş olacaksınız. Çünkü diğer dört maddeden çok daha detaylısını sizin yerinize ikinci el firmaları yaparak detaylı ekspertiz raporu sunmakta, satın alınan ürünleri yenileyerek sorunsuz şekilde garanti satışa sunmaktadırlar. Bu nedenle tüm dünyada 2. el alım satım yapan LongLine güvencesi altındaki ikincielaliyoruz.com gibi firmaları tercih etmenizi öneriyoruz.