Çene Dolgusu

tarafından
3
Çene Dolgusu

Çekici bir yüzün önemli unsuru güçlü bir çenedir. Yüzün genel görünümünün daha dengeli olmasına yardımcı olan yüzle uyumlu bir çene ve simetrik görünümdür. Güçlü bir çene şekli gençliği, diriliği, canlılığı ve çekiciliği simgelemektedir. Çenede doğuştan veya zamanla şekil bozuklukları, hacim eksiklikleri, çene küçülmesi veya büyümesi, çene hattını oluşturan çizginin belirsizleşmesi, simetrinin bozulup asimetri olması, sarkmalar gibi problemler oluşabilmektedir.

 

Hastalar yüzle uyumsuz çeneden, çene altındaki bölgenin sarkmasından ve kırışan boyun derisinden zamanla şikayetçi olurlar. Daha hafif olan şikayetler arasında çene hattı çizgisinin belirsizleşmesi ya da çene ucundaki gamzeye benzer çizginin yaygınlaşması bulunmaktadır.

 

Neden İhtiyaç Hissedilir, Uygulama Nasıl Yapılır?

 

Son yılarda bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen çene dolgusu operasyonu genelde yüz hatlarını belirginleştirmek için yaptırılır. Özellikle kadınlar daha genç ve güzel görünmek için bu gibi küçük dokunuşlara başvurmaktadırlar. Genelde yüzdeki kırışıklıkları ya da çukurlukları doldurmak için yapılır. Bu yöntem bir nevi plastik cerrahi yöntemidir. Ayrıca yüzdeki hacim eksikliğini dolgunlaştırmak için de yapılmaktadır. Derinin altına dolgu enjekte edildiğinde bu alan dolgunlaştırılarak yükseltilmektedir. Dolgu enjeksiyonun etkisi kullanılan ürünün çeşidine göre belli bir süre içinde ortadan kaybolmaktadır.

 

Dolgu enjeksiyon tekniği ile yapılır. Çenedeki çukur görünümü düzeltmek, yüzü şekillendirmek adına dolgu malzemeleri kullanılır. Dolgu enjeksiyonunda farklı, çeşit çeşit çene dolgusu maddeleri çeşidi vardır. Bunlar arasında hyaluronik asit, kendi vücudunuzdan alınan yağ hücreleri, sığır kolajeni, kalsiyum hidroksilapatit, insan yapımı biyobozunur polimer gibi malzemeler bulunur. Dolgusunda esas olan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış dolgu malzemesinin kullanılmasıdır.

 

Ağrılı Bir İşlem Midir, Genel Anestezi ya da Lokal Anestezi ile Mi Yapılır?

 

Çene ucu dolgusu son derece ağrısız ve son derece de konforlu bir işlemdir. Uygulama süresi kısa olduğu gibi, ağrı ve acı eşiği en alt seviyededir. Gerektiğinde özel ağrı kesiciler ve soğutucu kremler kullanılmaktadır. Operasyon sonrası günlük hayatınızı kolaylıkla dönebilirsiniz. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi hafif kızarıklık ve şişmeler normal olup, birkaç saat içerisinde kaybolacaktır.

 

Uygulama anesteziye gerek duymadan yapılmaktadır. Ancak hasta isteyip talep ederse lokal anesteziyle cilt uyuşturularak da yapılabilir. Cildin altına küçük iğneler yardımı ile dolgu maddelerinden uygun olan madde enjekte edilir. Seansı yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Doğru bir tedavi ile belirgin bir çene hattı sağlanır. Genel olarak birkaç seans sonrasında dolgu işlemi bitirilebilir. Bazı özel durumlarda çene ve yüz yapısına göre seans miktarı artabilmektedir.

 

Dolgu İhtiyacı Nasıl Belirlenir, Hangi Malzemeler Kullanılır?

 

Yüzdeki altın orana göre belirlenmektedir. Bunun için de çok basit bir yöntem kullanılmakta olup yüz 3 bölüme ayrılır. Birinci bölge; alında saç çizgisi ile burun kökü arası, ikinci bölge; burun kökü ile burun ucu arası, üçüncü bölge; burun ucu ile çene ucu arasıdır. Çene çok sivri ise ya da çene hattı çok keskin ise, yüz yapısının yüzdeki oranı beğenilmiyorsa uzmanlara başvurulur. Yüzün gerçekten bir dokunuşa ihtiyacı olup olmadığı mutlaka uzman gözlerle bakılıp değerlendirilmelidir.

 

Dolgu için hyaluronik asit ve türevleri kullanılır. Tüm dünyada çene dolgusu malzemesi olarak kullanılan hyaluronik asit en çok kullanılan ve en güvenli olan estetik dolgu maddesidir. Vücutta herhangi bir alerjik reaksiyona neden olma ihtimali yoktur. Komplikasyon ve yan etki riski yoktur. Çene ucu dolgusuna genelde 18-24 ay kalıcılık garanti edilmektedir. Kullanılan tüm dolguların vücut tarafından tamamen eritilme özelliği vardır. Dolayısıyla elbette ki belli bir süre bu uygulanan dolgular erimektedir ama vücut tarafından eritilerek tamamen vücuttan uzaklaştırılmaktadır.