Geçmişten Günümüze Tarihsel Gelişimiyle Samsung Galaxy Note Serisi

tarafından
4576
Geçmişten Günümüze Tarihsel Gelişimiyle Samsung Galaxy Note Serisi

Geçmişten günümüze kadar Samsung Galaxy Note serisinin gelişimini inceledik.

2011’de Samsung Galaxy Note 1 ile başlayan bu serüven günümüze kadar devam ediyor. Gelin hep beraber Samsung Galaxy Note serisininin nasıl değişimler yaşadığını ve bu başarıyı nasıl yakaladığına yakından bakalım.

Galaxy_Note_1

Samsung’un Amiral Gemilerinden Biri Olan Samsung Galaxy Note Nasıl Bu Seviyeye Geldi?

Cep telefonları arasında özellikle kapaklı telefon modelleriyle büyük beğeni toplayan Samsung, akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla beraber hızlı bir uyum sürecinin ardından akıllı telefon pazarına yönelmeye başladı. Birçok markanın geçiş sürecinde yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle sektörden silinmesine karşın Samsung kısa sürede değişime uğramış ve Samsung Galaxy serisini piyasaya sürmüştü. En yakın rakibi Apple ile beraber Galaxy serisi sayesinde sektörün lider markalarından biri olan Samsung yakaladığı başarıyı Samsung Galaxy Note serisiyle de devam ettirdi. Sadece bir telefon olarak değerlendiremeyeceğimi Note serisi o günlerden bu günlere nasıl geldi, nasıl değişimler yaşadı daha detaylı bakalım.

1.Samsung Galaxy Note 1

notea

Samsung Galaxy Note N700 olarak bilinen bu telefon ilk olarak 2011 yılında piyasaya çıktı. Piyasaya çıktığı anda ise tabiri caizse akıllı telefon pazarını salladı. Zira Samsung Galaxy Note N700 benzerlerine göre kullandığı geniş ekran teknolojisi sayesinde akıllı telefonlar arasında kısa süre içerisinde popüler olmayı başardı. Dönemindeki en geniş ekranlardan birine sahip olan Samsung Galaxy Note 1 5.3 inç ekranıyla tüm dikkatleri üzerine topladı. Ayrıca o döneme kadar çok fazla kullanılmayan akıllı kalemlerde ilk olarak Samsung Galaxy Note tarafından kullanıldı. 1.4 Ghz hıza ulaşabilen çift çekirdek teknolojisi, 1 GB Ram ve web sayfalarında bilgisayar kadar konforlu gezme imkanı sunan Samsung Note satış rekorları da kırmayı başardı.

2.Samsung Galaxy Note 2

noteb

Samsung, Galaxy Note 1 ile yakaladığı başarının ardından radikal bir karar alarak seriyi devam ettirmeye karar verdiğini açıkladı. Bu bağlamda serinin ikinci telefonu Samsung Galaxy Note 2’de birincisinin sadece 1 sene sonrasında 2012 yılında piyasaya sürüldü. Büyük donanımsal değişiklikler barındıran Note 2, ekran boyutu konusunda çok bir değişiklik yapmadı. 5.5 inç ekran boyutuna ek olarak hem çekirdek sayısını hem de neslini yükselten Samsung 1,6 Ghz dört çekirdek işlemci kullandı. Note cihazları ön plana çıkaran akıllı kalem bu serinin de vazgeçilmezleri arasına girdi. Kullanıcılar el hareketleriyle yazma imkanı sunmuş olan Samsung bu teknolojiyi daha da geliştirdi.

3. Samsung Galaxy Note 3 Neo

notec

Samsung Galaxy Note 3 Neo aslında bir geçiş telefonu olarak kullanıldı. Note 2 ile Note 3 arasında kalan Note Neo sistemsel olarak Note2 ile çok büyük farklılıklar barındırmıyor.

4. SamsungGalaxyNote 3

noted

Serinin üçüncü telefonu olan Samsung Galaxy Note 3 abilerine göre çok daha yüksek teknolojiyle geldi. 5.7 inç gibi geniş ekran boyutuna sahip olan Note 3 işlemcisiyle dönemin tüm telefonlarını solladı. 2013 yılında piyasaya çıkan Note 3 içerisinde 2.3Ghz 4 çekirdek işlemci kullanıldı. Buna ek olarak 4k video kaydı ve Süper AMOLED ekran teknolojileri Note 3’ü sektörün en iyi telefonlarından biri haline getirdi. İlk işletim sistemi olarak Android 4.3 sürümünü kullanan Note daha sonra birçok güncelleme aldı. Bununla beraber artık ekran çözünürlüğü de Full HD’ye yükseldi.

5. SamsungGalaxyNote 4

notee

Note 4 telefonların en önemli özelliklerinden biri ekranları oldu. Zira telefonun ekranı bir önceki seri Note 3’e göre çok daha geliştirildi. Yine Super AMOLED yapısını benimseyen ekran teknolojisinde bu kez Quad HD teknolojisi kullanıldı. 2560×1440 piksel çözünürlüğü destekleyen 2K ekran olarak bilinin ekran sayesinde Note 4 rakiplerini solladı. Bununla beraber işlemci konusunda da en büyük adımlardan biri atıldı. 64 bit teknolojisini destekleyen yeni nesil 4 çekirdekli işlemci kullanılan telefonda bir de eski seri 4 çekirdek grafik işlemcisi kullanıldı. 4K çekim özelliğinin yanı sıra artık kalem fonksiyonları da arttırılmaya başlandı. İşlemci olarak 4.4Android ile gelen Note 4’ün Android 6.0 desteği de vereceği biliniyor.

6.Samsung Galaxy Note 5

notef

Ekran boyutu olarak yine 5.7 inç kullanılan Note 5 aslında Note 4 modeliyle çok farklılıklar göstermiyor. 8 çekirdek olmasına karşın benzer şekilde 2.1 GHz 4 çekirdek olarak çalışan Exynos 7420 işlemciye sahip olan Note 5 tasarım olarak ise biraz daha hafif ve biraz daha şık bir görünüme sahip. Bununla beraber 4 GB Ram eklenen cihazın performansının oldukça yüksek olduğunu söylemek gerekiyor. Ekran teknolojisi olarak yine 2K kullanan Samsung kamera konusunda ise 16 megapiksel ve Sony 4K lens teknolojisini sunuyor.