IBM molekülü Viüslerin düşmanı olacak

tarafından
573
IBM molekülü Viüslerin düşmanı olacak

IBM ile Singapur’daki Biyomühendislik ve NanoTeknoloji Enstitüsü araştırmacılarının yaptığı ortak çalışmanın sonucu önemli bir gelişmeyi beraberinde getirdi. Ebola, Zika ve grip gibi virüslere karşı tedavi üretme çalışmaları sürecinde, tüm virüsleri benzer kılan şeyin anlaşılmasına çalışılmış. Bu sefer bilgisayar sistemlerini değil de doğrudan bizleri etkileyen virüslerden bahsediyoruz.

Tüm virüslere karşı tek makromolekül!
Araştırma sürecinde, bir makromolekülün tüm virüsleri iyileştirebilecek potansiyele sahip olabileceği düşünülerek insanları enfeksiyonlardan koruyabileceği fikri ortaya atılmış. Virüslerde hedef alınacak anahtar bölge olan RNA ve DNA’sının ise virüsten virüse değişmeleri ve mutasyona uğramaları sebebiyle yok sayılmış. Bu sebeble RNA ve DNA’yı başarılı bir biçimde hedeflemenin çok zor olduğu ifade ediliyor.

Sonrasında, tüm virüslerin dışında vücuttaki hücrelere yapışarak virüslere yardımcı olan glikoproteinlere odaklanılıp bir makromolekül geliştirilmiş. Bu makromolekül, küçük alt birimleri olan dev bir molekül oluyor.

Elektrostatik yüklemeler sayesinde virüsleri kendisine çekerek virüslerin sağlıklı hücreleri sağlıklı hücrelerden uzak tutan makromolekül, virüsün asit seviyesini de nötr yapıp çoğalmasına engel oluyor.

Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarda Ebola ve kızıl gibi virüslere karşı gerçekleştirilen testlerde makromolekül görevini başarıyla gerçekleştirmiş. Tabii ki daha birçok testin uygulanması gerekiyor.