İnterneti Çökerten Saldırılar

tarafından
847
İnterneti Çökerten Saldırılar

Hackerlar tarafından dün gerçekleştirilen ve kaynağı bilinmeyen bir DDoS saldırısı popüler bir çok web sitesi ve servisini etkiliyor.

Saat 14:10 da başlayan saldırılar önce Amerikayı etkiledi.  Daha sonrasında da dünyanın diğer yerleşim yerlerinde de kendini gösterdi. Hâlen birçok web sitesine erişim yapılamıyor.

Erişime açılamayan web siteler arasında PayPal, Spotify, Twitter ve Soundcloud gibi siteler de var.

İki saatlik kesintiye sebebiyet veren saldırıyı engellediklerini belirten yetkililer, daha sonrasında gelen saldırıların ise engellenmesi konusunda halen uğraş verdiklerini belirtti.

Yapılan DDos saldırıları sonrasında Dünya’nın önde gelen website servis sağlayıcılarından biri olan AWS’de durumdan oldukça etkilendi. AWS’nin de sistemlerinde kesinti yaşanmasına bağlı olarak başta Paypal, Spotify, Twitter,  ve Reddit’in de olduğu onlarca websitesine erişim koptu.

Saldırının Etkisi Devam Ediyor

DNS sistemi anlık olarak Dünya genelinde güncellenmiyor ve etkisini göstermiyor. Bu sebeple bazı kullanıcılar ilgili sitelere erişim sağlayabilirken, bazı kullanıcılar halen sağlayamıyor. Türkiye üzerinde etkisini kısa bir süre kaybeden saldırı, sonrasında tekrardan güç kazandı. Amerika’da da halen erişim sorunu devam etmekte.

Sitelere erişimin normal seyrine dönmesi için saldırıların sona ermesi ve üzerinden belli bir sürenin geçmesi gerekiyor.