Milli Savunmada Pardus Kullanılacak

tarafından
668
Milli Savunmada Pardus Kullanılacak

Linux tabanlı  işletim sistemimiz Pardus’a verilen destek bir dönem kesilmişti. Ancak şu anda aktif bir şekilde Pardus, TÜBİTAK uzmanları tarafından desteklenmeye ve geliştirilmeye devam ediyor.

Ülkemizde milli yazılıma verilen önemin arttırılmaktadır. Milli yazılımın daha da yaygın bir şekilde kullanılması amacıyla önemli bir adım ise geçtiğimiz ay atıldı. HAVELSAN ile TÜBİTAK arasında imzalanan anlaşmayla Pardus işletim sisteminin kullanılacağını sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de bu anlaşmanın ilk meyveleri toplanmaya başlandı.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay,  yaptığı açıklamada teknolojik çözümleri geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti. Bu çözümlerle yabancıya bağımlılığı azaltarak milli teknolojilerin yaygınlaşmasını istediklerini ifade etti.

Yerli işletim sistemi güvenli olacaktır
Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Pardus işletim sisteminin kullanılarak yaygınlaştırılması için de çalışmaların başladığını belirten Atalay, savunma sektöründe Türkiye’nin milli işletim sistemini yaygın şekilde kullandığında güvenlik açısından da daha güvenilir bir yer olacağını söyledi.

Bu anlaşmanın dışında da birçok devlet kurumunda milli işletim sistemi Pardus’un kullanılması ve Pardus’a ek çözümler yapılarak genel anlamda dışa bağımlılığın azaltılmasıyla ilgili haberleri de yakında duyacağız,