Mobil masaüstünü geçti

tarafından
1153
Mobil masaüstünü geçti

Masaüstü bilgisayarlar tahtını internet dünyasında mobil cihazlara bırakıyor. Artık dünya genelinde en çok tercih edilen internet trafiği mobile ait.
Uzun yıllardır ‘gelecek mobilde, bilgisayarların yerini telefonlar alacak’ biçiminde yapılan söylemleri haklı çıkacak gibi duruyor. Bu konuda ilk somut raporlardan bir tanesi StatCounter tarafından paylaşıldı. Web istatistikleri konusunda alanında söz sahibi oluşumlardan bir tanesi olarak bilinen StatCounter, 2016 Ekim’den itibaren dünya genelinde  internet trafiğinin mobil alanda masaüstünü geçtiğini duyurdu.

2.5 milyondan daha fazla web sitesinden toplanan 15 milyardan daha fazla sayfa görüntüleme verisiyle yapılan araştırmada elde edilen veriler, geleneksel masaüstü bilgisayarları mobilin artık geride bıraktığını gösteriyor. Son 7 senelik süre içerisinde mobil ve masa üstündeki dengenin çok ciddi bir şekilde yer değiştiğini görüyoruz. Verilen grafikte mobil ile tabletin %51.3, masaüstünün de %48.7 oranında internet kullanım elde ettiğini görüyoruz.

Ülkemizde durum nedir

Aşağıda verilen tabloda ise  Türkiye’de son 1 yıldaki internet kullanım oranları veriliyor. İnternet kullanımına  ait yakaladığını rahatlıkla görebiliyoruz.