Panasonic ve Tesla Temiz Enerjide Kararlı

tarafından
573
Panasonic ve Tesla Temiz Enerjide Kararlı

Japon devi Panasonic ile birlikte güneş panellerini ortak üretme konusunda anlaşmaya giden Tesla, otomobil teknolojileriyle batarya teknolojileri elde edilen bu enerjinin saklanması ile alakalı (Powerpack) tüm teknoloji çeşitlerini ortaklık çerçevesinde geliştirmeye hazırlanıyor.

Bu hafta içerisinde detaylarının açıklanması beklenen ortaklık, önümüzdeki süreçte temiz enerji üretiminde ortaya çıkacak yeni teknolojik geliştirmelerin merkezi olmaya aday.

Tesla ve Panasonic projede kullanılacak bataryaların üretimini ise, Amerika’nın Nevada eyaletinde bulunan giga fabrikada gerçekleştirecek. Konu ile ilgili basına açıklamada bulunan Tesla yetkilileri bu birlikteliğin planlanan projelerin somutlaştırılmasında kayda değer hız artışı sağlayacağı konusunda hemfikir.

Hayata geçecek olan ortaklık sonucu, birlikte geliştirilecek teknolojiler sayesinde dünyanın en verimli güneş panellerinin de üretilmesi planlanıyor. Projenin en önemli ayaklarından birini Kuzey Amerika’nın en büyük güneş paneli üretiminin yapıldığı SolarCity fabrikası oluşturuyor. Panasonic aynı zamanda Tesla Model 3 ve Jaguar’ın Formula E takımının batarya tedarikçiliğini de üstlenerek güneş enerjisi ve elektrikli otomobiller ile ilgili oldukça aktif bir politika çiziyor. Elon Musk’ın geçtiğimiz dönemlerde projenin yüzde 55’e kadar daha verimli olduğunu belirtmişti.