Parmak izi tarayıcılarında yenilik

tarafından
901
Parmak izi tarayıcılarında yenilik

Parmak izi tarama sensörlerini telefonlarda konumlandırmak adına yapılan çalışmalar genelde ana ekran tuşunun cihazdan çıkartılamamasına veya güç tuşu dışında fazladan donanımların kullanılmasına neden oluyordu. Synaptics’in uzun süredir Natural ID adıyla yürüttüğü çalışmalar son buldu ve Synaptics FS9100 resmi olarak duyuruldu.

Synaptics FS9100 ne gibi yenilikler getirecek?

Bilindiği üzere akıllı telefonlardaki parmak izi tarama sistemleri, ana ekrana dönüş ve güç tuşu gibi donanımlara entegre ediliyor. Bu iki bileşen dışında tamamen bağımsız bir şekilde de cihazlara yerleştirilebiliyor. Bu modellerin tamamında, parmak izi tarayıcıları için hem tasarımda büyüme oluyor hem de ilave donanımlar nedeniyle ekstra maliyetler ortaya çıkıyor. Tabi performans tarafında da parmak izi okuma sistemlerinin doğal sınırlarına ulaştığı da başka bir gerçek.

Synaptics’in Natural ID olarak 2015 yılının sonlarında başlattığı çalışmalar isim değişikliğiyle birlikte resmiye kavuştu. Synaptics FS9100 olarak adlandırılan yeni nesil parmak izi tarama Teknolojisi, telefon üreticilerinin tasarım aşamalarında büyük bir avantaj olarak geri dönecek ve kullanıcılar için de daha performanslı ve pratik bir kullanım sağlayacak.

1 mm’lik cam yüzeylerin altına yerleştirilecek olan optik parmak izi tarayıcılar sayesinde bu özellik için ekstra buton veya donanım ihtiyacı son bulacak. Üstelik camın düz olma zorunluluğun olmayışı da önemli bir detay yani 2.5D kavisli camlarda da Synaptics FS9100 optik parmak izi tarayıcıları çalışabilecek.

Üreticiler için bu teknolojinin avantajı öncelikle tasarım aşamasında olacak. Firmalar daha şık ve ince kasalı telefonlar üreterek ekran kasa oranından feragat etmek zorunda kalmayacak. Buna ek olarak çizilmelere, darbelere ve elektrostatik deşarj gibi olumsuz durumlara karşı daha dayanıklı olacak.

Synaptics FS9100’de yer alan PurePrint teknolojisi yapay zeka destekli taramalar yaparak gerçek ve sahte parmak ayrımlarını yapabilecek yani yüksek DPI parmak izi baskıları ile güvenliği aşmak imkansız olacak.

Yakın zaman içinde teknoloji gündeminde yüksek sesle konuşulan bir gelişme ile de bu modelin ilk örneğini Samsung cephesinde görebiliriz zira Galaxy S8 modelinde fiziksel home tuşunun kalkacağı konuşuluyor. Daha önceki modellerde de Synaptics ile çalışan Samsung’un Synaptics FS9100 optik parmak izi tarayıcılarına yer veren ilk telefon modeli olabilir.