Rinoplasti

tarafından
3
Rinoplasti

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği diğer bir adı ile rinoplasti, burnun uzunluğu, kısalığı, şekli ile ilgili olan bütün deformitelerin tedavisidir. Rinoplasti ile burun kemerleri güçlendirilebilir, burun yapısı şekillendirilir, burun büyüklüğü değiştirilebilir, burunla dudak arasındaki açı değiştirilir. Aynı zamanda rinoplastiyle bir yaralanmanın sonunda bozulmuş olan burun yapısı düzeltilerek, eski haline gelmesi sağlanır. Bunun yanı sıra bazı doğumsal bozukluklardaki burun yapısı gelişmediği zaman ya da burun yapısı solunum problemlerine yol açtığı zamanlarda burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

 

Rinoplastinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi burun estetiğinde de bazı riskler olabilir. Kanama, enfeksiyon veya anestezinin komplikasyonları en çok rastlanan sorunlardandır.Rinoplasti ameliyatlarına özgü olan diğer komplikasyonlar da şu şekildedir; tekrarlamakta olan burun kanamaları, burundan nefes almada zorluk çekme, burun etrafında oluşan his kaybı veya his azalması, beklenenden daha kötü görünüm olması, ağrı, uzun süre devam eden şişlik ya da renk değişikliği, yara izidir. Bu komplikasyonlar çoğu kişide görülmez, çıkan kişilerde de hafif bir şekilde atlatılır. Fakat bu ameliyatların risksiz olduğu anlamına gelmez. Doktorlar görülebilecek olan riskleri ve bu risklerden korunmak için neler yapılabileceğini anlatır.

 

Rinoplastiye Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Burun estetiklerine karar verilmeden önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bazı koşullar da rinoplastinin yapılması mümkün olmaz. İlk önce doktor daha önce geçirilmiş olan hastalıklar veya ameliyatlar ile ilgili bilgi alır. Daha sonra ameliyat kararı verilmeden önce doktor hastayı bir fizik muayeneden geçirir. Burnun içinde veya dışında bulunan yapıları inceler. Kemik veya kıkırdakların pozisyonları, derinin şekli ve yüzün genel yapısı gözlemlenir. Fizik muayene doktorun burnun gelecekte olacak olan yapısının nasıl olması gerektiğini anlayabilmesi için çok önemlidir. Rinoplastiöncesi beklentiler buna göre şekillenecektir.

 

Doktor yüzü farklı açılardan çeker. Çekilmiş olan bu fotoğraflar ameliyat öncesi ve sonrasındaki burunun görünümünü kıyaslama da kullanılır. Rinoplastiden önce hastalar, aspirin gibi nonsteroid anti inflamatuar ilaçları bırakmalıdır. Bu ilaçlar ameliyatta kanamaya neden olur. Eğer kişi sigara içiyor ise sigarayı da bırakmalıdır. Sigara ameliyat sonrasındaki iyileşme süresini yavaşlatır.