Ruslar Yeryüzüne İndi

tarafından
825
Ruslar Yeryüzüne İndi

Rus kökenli uzay araştırma şirketi tarafından ilk 1960 yılında Korolyov tasarım bürosu tarafından Sovyetler Birliğinin uzay programı için tasarlanmış uzay aracı serisidir.

7 Temmuz da Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi.  115 gün boyunca guzay istasyonunda görev yapan bir Rus kozmonot ile bir Japon ve bir Amerikalı astronotu taşıyan Soyuz kapsülü başarılı bir şekilde  Kazakistan’ın Jezkazgan şehri yakınlarına  indi.

Soyuz Kapsülüyle 7 Temmuz günü Uluslararası Uzay İstasyonuna yolcu edilen  Amerikalı Kate Rubins, Rus Anatoli İvanşin ve Japon Takuya Onişi yaklaşık 4 ay devam eden  görev sürelerinin ardından tekrar dünyaya döndü.

Kapsülden çıkan  İvanşin, Rubins  ve Onişi, sağlık kontrollerinin yapılabilmesi için tıbbi çadıra götürüldü. Yer çekimine tekrar alışmaya çalışacak astronotlar için bazı testler uygulanacak.

Astronotlar, uzay istasyonunda Mart ayından başlayarak görev yapan ekibe dahil oldu. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev üstlenecek iki Rus kozmonotla bir Amerikalı astronotu taşıma görevini üstlenen  Soyuz Kapsülü de 19 Ekim’de Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılmıştı.