Havalandırma Sistemlerinin Önemi

tarafından
1328
Havalandırma Sistemlerinin Önemi

Yaşadığımız dünyada insan hayatının büyük çoğunluğu kapalı ortamlar olarak bilinen iç mekanlarda geçer. Kapalı mekanlar olarak evlerimizi, iş yerlerini, okulları, hastaneleri, otelleri ve daha pek çok yeri sayabiliriz. İç mekanlar olarak bilinen kapalı mekanlar eğer uygun şekilde havalandırma yapılmazsa insan sağlığını olumsuz şekilde etkiler ve insanın yaşam kalitesini düşürür.

İnsan sağlığı için bu kadar önemli olan mekanların zaman zaman havalandırılması ve hijyenik koşulların sağlanması oldukça önemlidir. Pek çok rahatsızlığa sebebiyet veren hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayan nedenlerin altında hijyen yetersizliği gelmektedir. Yeterince hijyenik koşulların başında ise temiz bir ortam gelmektedir. Bu açıdan yaşanılan mekanların havalandırılması ve gerekli koşulların sağlanması son derece önemlidir.

Havalandırma Sistemleri Nelerdir ve Nasıl İşler?

Bulunulan mekanların temizlenmesi için ortamdaki kötü havanın gitmesi için sık yaptığımız pencere açma işlemi çoğunlukla bazı açılardan işe yarar. Ancak pencere açmak özellikle büyük mekanlarda yetersiz gelebilir. Bunun için havalandırma sistemleri denilen sistemler uygulanır ve mekanlar bu sistemler ile havalandırılmaya çalışılır.

Havalandırma sistemlerine örnek olarak aspiratör, vantilatör, hava emme ve basma menfezleri, galvaniz hava kanalları, fleks hortumlar gibi pek çok havalandırma ekipmanını sayabiliriz. Bunları gerekli ve uygun yerlere kurarak ortamdaki kötü etkileri ortadan kaldırarak yerine daha sağlıklı temiz bir ortam sunabiliriz. Isıtılarak ya da ısıtılmadan ısı ve nem oranını uygun şekilde ayarlayarak iç mekanları kaliteli hale getirebiliriz.

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Bulunulan ortamın büyüklüğüne göre üç çeşit havalandırma çeşidini sayabiliriz. Bunların içinde havalandırma fiyatları olarak makul fiyatlara belirlediğimiz çeşidini buradan bulabilirsiniz. Ortamlara göre sayabileceğimiz havalandırma çeşitleri;

a)Lokal Havalandırma: Büro gibi küçük çaplı yerlerin havalandırılması için kullanılan havalandırma çeşididir. Bunun için gerekli olan akım miktarı 220 volt kadar yeterli olmaktadır. Bunun için motorlu olarak kullanılan basit aspiratörler yeterli olmaktadır.

  1. b) Merkezi Havalandırma: İnsan yoğunluğunun sık yaşandığı yerler için kullanılan havalandırma çeşididir. Hücreli aspiratör bu işler için tercih edilir.
  2. c) Davlumbaz Havalandırma: Evlerde bulunan ocaklar için kullanılırlar. Yanık gazların ortamdan uzaklaştırılmasında görev alırlar.

TEL:0212 431 00 01
FAKS:0212 431 88 55
e-mail:info@havalandirmaci.com.tr

Web adresi : http://www.havalandirmafiyatlari.net

ATATÜRK MAHALLESİ GÜLİSTAN SOKAK NO:34/C
İKİTELLİ / KÜÇÜKÇEKMECE / İSTANBUL