Kimler Emisyon Raporlarını Doğrulatmalıdır?

tarafından
486
Kimler Emisyon Raporlarını Doğrulatmalıdır?

Firmamız, işletmelerin sera gazı emisyon raporlarını doğrulatma sürecinde, işletmelerle devamlı iletişim halinde, raporların usule uygun ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması konusunda özveriyle çalışmaktadır. Peki, işletmeler sera gazı emisyon raporunu hazırladıktan sonra sera gazı doğrulama işlemini kime yaptıracak?

Sera Gazı Emisyon Raporu Kimlere Doğrulatılmalı?

Sera gazı izleme planı hazırlayan işletmelerin bu planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim etmeleri gerekmektedir. Sera gazı izleme planı hazırlayan bütün işletmeler, sera gazı emisyon raporu hazırlamak ve bu raporları bakanlığın yetki verdiği sera gazı doğrulayıcı kuruluşlara onaylatmak zorundadır.

Firmamız, yetkili sera gazı doğrulayıcı kuruluş olarak işletmelerin, sera gazı doğrulama işlemlerini titizlikle gerçekleştirmektedir. Sera gazı emisyon raporunu doğrulatması gereken işletmeler firmamızdan gerekli hizmeti alabilmektedir.

Sera Gazı Emisyon Raporunu Doğrulatması Gereken İşletmeler

Bazı işletmeler koşulsuz olarak zorunlu bir şekilde sera gazı izleme planı hazırlamak ve sera gazı emisyon raporlarını doğrulatmak zorundadır. Bu işletmeler firmamıza gelerek doğrulatma işlemini yaptırmalıdırlar. Ancak bazı işletmelerinse belirli şartları taşıdıkları takdirde sera gazı planı oluşturmaları ve sera gazı emisyon raporlarını doğrulatmaları gerekmektedir. Bu işletmeler de gerekli şartları taşıyorsa firmamızdan sera gazı doğrulama hizmeti alabilirler.

1-Zorunlu Olarak Doğrulatması Gereken İşletmeler

Petrol, kömür, metal işletmeciliği, selüloz üretimi, nitrik asit üretimi, adipik asit üretimi, glioksal ve glioksilik asit üretimi, amonyak üretimi, soda külü ve sodyum bikarbonat üretimi, birincil alüminyum üretimi yapan işletmeler yasal olarak zorunlu oldukları için sera gazı emisyon raporu hazırlayarak firmamıza başvurarak raporu doğrulatmaları gerekmektedir.

2-Koşula Bağlı Olarak Doğrulatması Gereken İşletmeler

Bazı işletmelerin firmamızdan doğrulatma hizmeti almaları için gerekli bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Bu işletmelerin, üretim şartlarına ve ürettiği ürünün cinsine göre belli bir üretim kapasitesine ulaştığı takdirde sera gazı izleme planı hazırlamaları ve sera gazı emisyon raporlarını doğrulatmaları gerekmektedir. Siz de firmamız aracılığıyla işletmenizin sera gazı izleme planı ve sera gazı emisyon raporu doğrulatması gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz. Eğer sera gazı doğrulama işlemi gerekiyorsa qsicert bu konuda bilgi alarak, sera gazı emisyon raporlarınızı doğrulatabilirsiniz.