Samsung Galaxy Note 5’in Detaylı İncelemesi

tarafından
3856
Samsung Galaxy Note 5’in Detaylı İncelemesi

Teknoloji devlerinden Güney Kore menşeili Samsung şirketi tarafından geçtiğimiz aylarda piyasaya sunulan Samsung Galaxy Note 5’in detaylı incelemesini yaptık

Samsung’un Note ailesiyle yeni bir pazar kurduğu bir gerçek. Özellikle dev ekran ve kalemleriyle dikkati çeken Note ailesi her geçen gün popülerliğini arttırmakta. Bu popülerlik bazı firmaları kıskandırıyor olsa gerek, teknoloji piyasasında Note ailesinin benzer özelliklerine sahip akıllı cihazlar bulmak hiç zor değil.

Note ailesinin yeni ferdi olan Note 5′ in özellikleri, aynı tarihte piyasaya sunulan Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ile benzerlik göstermekte. Özellikle S6 ve S6 Edge’de kullanılan metal ve camsı renk tasarımları Note 5’te de karşımıza çıkmıştı. Ayrıca Note 5’in çeşitli özellikleri de oldukça dikkat çekiciydi. Bu özelliklere kısaca değinecek olursak;

 1. Cihaz 7.6 mm kalınlığında, ortalama bir inceliğe sahip. Özellikle Apple’ın iPhone 6s için piyasaya sunduğu smart battery case’nin iPhone’nun kalınlığını arttırması Note 5’i daha ön plana sokmakta.
 2. Cihaz 171 gr ağırlığı ile oldukça hafif ve taşınabilirliği yüksek düzeyde.
 3. Cihazın ön alt bölümünde bulunan parmak izi sensörü bizlere S6’yı hatırlatsa da, aynı bölümde bulunan home tuşu ve S-Pen, Note ailesinin farklılığını ortaya koyuyor.
 4. S-Pen cihazın sağ tarafına konuşlandırılmış. Mekanik yaylı bir sistemle konuşlandırılan S-Pen kullanım kolaylığı ile göze çarpıyor. Yerleşimi itibariyle kolayca çıkarılıp-takılabilen S-Pen, ters veya yanlış takılması durumunda cihazınıza zarar verebilir.
 5. Cihazın ekranı oldukça iyi. Ön kısmı %95 oranında kaplayan bir ekran olduğunu söyleyebiliriz. Ekranın etrafındaki çerçevenin inceliğinde gerçekten güzel ve şık bir görünüm sağlamış.
 6. Cihaz tasarımıyla S6’yı andırsa da, cihazın yan taraflarında kullanılan kıvrımlı metal çerçeve, tutuş hassasiyetini S6’ya oranla arttırmakta.
 7. Cihazın arka tarafında da şık bir tasarım söz konusu. Cam tasarım ve flash ışığına sahip 16 MP arka kamera ile oldukça şık bir bütünlük sağlanmış. Cam tasarımın dezavantajı olarak, terleme ile camda lekeler oluşması cihazın eksilerinden biri.
 8. Tasarımsal olarak Note ailesinin en farklı ve şık üyesi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle camsı metal yüzey kullanıcılar için albeni doğuracaktır.
 9. Note ailesinin en iddialı olduğu tarafı kesinlikle ekranlarıdır. Bu durumu Note 5 içinde söylemek herhalde yanlış olmaz. Note 5, 5,7 inçlik dev ekranıyla yine ailesinin farkını göstermekte. Özellikle, ekranı çevreleyen çerçevenin inceliği ie 5,7 inçlik ekran birleşince çok şık bir tasarım ortaya çıkmış.
 10. Note 5 ekranında, Samsung’un Super Amoled teknolojisi kullanılmış. 1440*2560 pixel çözünürlük ve 518 ppi değerinde Gorilla Glass 4 korumasına sahip ekran oldukça kullanışlı.
 11. Cihazın ekranının gerçekten kullanışlı olduğunu belirtmek isterim. Görüntü kalitesi, ayarlanabilir parlaklık düzeyi ve cihazın dokunuşlara verdiği tepkiler gerçekten görülmeye değer.
 12. Video severler için tercihlerin ilk sıralarında yer alması gereken bir cihaz. Çünkü, cihaz ile yüksek çözünürlükteki videoları izlerken, o keyfi hissediyorsunuz.
 13. Özellikle 3 boyutlu oyunlar oynarken gerçekten eğlendiğinizi ve oyun konsolunda farkı olmadığını hissediyorsunuz. Kitap severler için de, e book reader kadar etkili bir ekranı olduğunu belirtmek isterim.
 14. Gelelim S-Pen’e. Samsung Note serisinin adeta bütünleyici parçası olan S-Pen, Note 5’de ayrı bir şıklık ve kullanışlılık katmış. Özellikle yaylı bir teknolojinin kullanılması S-Pen’in kullanışlılığını arttırmış S-Pen ile 5,7 inçlik ekran bir not defteri veya bir iş çizelgesine rahatlıkla dönüşebiliyor.
 15. Ekran kilidi ile S-Pen arasında bir ilişkide kurulmuş. S-Pen menüsü, ekran kilidinin açık veya kapalı olmasıyla aktiflik kazanıyor.
 16. Note 4 ile ile S-Pen’e sağlanan özellikler Note 5 ile bir adım daha öteye çıkarılmış. S-Pen ile hızlıca not alabilir, fotoğraflarınızı topluca seçip paylaşabilir, çizim yapabilir veya fotoğraflarınızı kesip düzenleyebilirsiniz.
 17. Ayrıca şunu da belirtmek isterim, S-Pen’i kullanarak ekran kapalı olsa bile hızlıca not alabilirsiniz. Cihaz ekran kilidi açıldıktan sonra aldığınız notlar doğrudan kaydediliyor.
 18. Gelelim cihazın çip setine. Cihaz klasik Note ailesinin Exynos 7420 çipsetine sahip. İşlemci olarak, 4 çekirdekli 1,5 GHz Cortex-A53 ve 4 çekirdekli 2,1 GHz Cortex-A57 işlemcileri kullanılmış. Ayrıca cihaz Mali-T760MP8 GPU’suna sahip.
 19. Cihaz S6’da olduğu gibi microSD kart desteğine sahip değil. Samsung bunun sebebinin, cihazın okuma hızına sahip piyasada bir microSD olmaması olarak açıklıyor.
 20. Cihaz Note 4, S6 ve S6 Edge’e oranla 4GB Ram’ı ilede dikkat çekiyor. Klasik 3GB Ram’lı cihazlardan artık vazgeçen Samsung, kullanıcılara performans artışı sunmuş gözüküyor.
 21. Cihazın sokulduğu bazı testlerde olduça güzel puanlar aldığı belirtilmekte. Özellikle AnTuTu’da 50617, Geekbench 3’te tek çekirdekte 1049, çift çekirdekte 4176 puan aldığı belirtiliyor.
 22. Cihaz ilk geldiğinde Android 5.1.1 işletim sistemine sahipti. Samsung cihaz üzerinde yaptığı güncel değişikliklerle cihaz ara yüzünü oldukça akıcı bir hale getirdi.
 23. Cihaz masaüstü olarak adlandırabileceğimiz ara yüzünde, klasör oluşturup renkli hale getirebiliyor, istemediğimiz uygulamaları kaldırıp, arka planda ve duvar kağıdında değişiklikler yapabiliyoruz.
 24. Cihazda nadiren S-Pen menüsünün geç açıldığı veya kasma oluştuğunu da belirtmek isterim.
 25. Kameralara gelirsek. Samsung Note 5’de optik görüntü sabitleme teknolojisine sahip ve flash ışıklı bir 16 MP arka kameraya yer vermiş. Bu kamera sayesinde kısa sürede ve hızlıca net fotoğraflar çekilebiliyor.
 26. Gün ışığında yapılan çekimler gayet başarılı. Düşük ışıklı ortamlarda da iyi çekimler yapabilen cihaz, birçok çekim modu ve çözünürlükte videolar çekilmesine de olanak sağlıyor.
 27. Özellikle video ara yüzünde 60 FPS’de 1080 pixel videolar çekilebilmekte. Bu özellikle çekeceğiniz videolarda da sabitleme kullanabilirsiniz ve gerçekten akıcı videolar elde edebilirsiniz.
 28. Cihazın ön kısmında bulunan 5 MP ön kamerada oldukça iddialı. Selfi hayranları ve görüntülü konuşma açısından gayet kullanışlı.
 29. Gelelim bana göre en ciddi kısma pil kısmına. Cihaz 3000 mAh ve çıkarılamaz bir pile sahip. Tek şarjla bir günü rahatlıkla geçirebileceğiniz cihazda, güç tasarruf ve Ultra Tasarruf modları da bulunmakta.

Samsung-Galaxy-Note