iOS 10.1 Piyasada

tarafından
1443
iOS 10.1 Piyasada

Apple, iOS 10.1 için uzun zamandır denediği beta testlerini sonunda bitirmesiyle  yeni sürümünü yayınladı.

iOS 10.1’in  uzun bir beta sürecine girmesinin en önemli sebebi , güncellemeyle gelen Portre modunun tam anlamıyla test etmek olduğu belirtiliyor.

iOS 10.1 ile gelen portre modu bize neler sunuyor?
iPhone 7 ve 7 Plus lansmanlarında tanıtılan Portre modu, çekilen fotoğrafta alan derinliğinin oluşturulmasını sağlayan bir özellik.

Bu özellik sadece çift kameralı iPhone 7 Plus ile kullanılabiliyor. Bu özellik aslında fotoğrafınızın arka planını bulanıklaştırma işleminizi gerçekleştiriyor. Ancak bu işlemi de iyi bir DSLR fotoğraf makinesi kadar gerçekleştirdiğini de  belirtelim.

Teknik olarak hala geliştirilme aşamasında bulunan Portre modunun, ilk örneklerinde oldukça güzel sonuçlar çıktığını söyleyebiliriz. Yazılım, işini diğer yazılımcılardan çok daha iyi bir şekilde yapsa da bazı durumlarda hatalı bulanıklaştırmaların olabildiğini de söylemeliyiz.

Apple, iOS 10.1 güncellemesi sayesinde e Portre modunun yanı sıra iTunes’daki şarkılarını Apple Watch’ta tutulması gibi akıllı saat problemlerini de ortadan kaldırıyor.

Ayrıca iOS 10.1 güncellemesi sayesinde 3. parti cihazlarla Bluetooth bağlantısını da güçlenen Apple, iPhone ile Android Wear arasındaki sorunları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.