iOS 9.3.3 Jailbreak Nasıl Yapılır?

tarafından
2210
iOS 9.3.3 Jailbreak Nasıl Yapılır?

iOS 9.3.3 için uzun zamandır beklenen jailbreak aracı nihayet yayınlandı. Adım adım iOS 9.3.3’e jailbreak işleminin nasıl yapıldığını anlattım.

Uzun zamandır jailbreak tutkunları tarafından beklenen iOS 9.3.3 jailbreak aracı PanGu adlı grup tarafından bugün indirilmeye açıldı. Yayınlanan Jailbreak aracı çince olduğu için yazımı sonuna kadar okumanızda fayda var çünkü çince bilmyiorsanız jailbreak işlemini yapmanız biraz zorlaşabilir.


Jailbreak İşlemi Nedir?

Jailbreak işlemi birçoğunuzun sandığı gibi sadece ücretli uygulamaları ücretsiz olarak yüklemenize yaramaz. Apple tarafından kullanıcılara yasaklanan birçok özelliği kullanabilme imkanı sağlayan jailbreak işlemi cihazınızı prangalarından kurtaracak ve özgürlüğe ilk adımını attırmış olacak.

Kısaca jailbreak cihaza root erişimi sağlamak için kullanılan bir yöntemdir.


Jailbreak İşleminin Zararları

Jailbreak yapılmış bir iOS cihazda stabilite ve güvenlik sorunları baş gösterebilir. Zaten Apple’da bu nedenle Jailbreak’e sıcak bakmıyor. Jailbreak yapılmış bir cihazda işlemci ve ram tüketimi artabilir bununla birlikte pil ömrüde azalabilir. Tabi bu tamamen sizin kullanımınıza bağlı, sadece jailbreak yapılmasıyla pil ömrü azalmıyor. Jailbreak işlemi yapılmış bir cihaz zaman zaman Safe Mod yani güvenli moda geçiş yapabiliyor.


iOS 9.3.3 Jailbreak Nasıl Yapılır?

PanGu ekibi tarafından yapılanan Jailbreak aracı sayesinde iOS 9.3.3 sürümüne sahip cihazlarınıza jailbreak işlemini yapabilirsiniz.

Aracı İndir
  • İlk olarak yukarıdaki “Aracı İndir” butonuna tıklayarak Jailbreak aracını Windows bilgisayarınıza indirin.
  • Jailbreak işlemini yapmak istediğiniz cihazda Ayarlar>iCloud bölümünden “iPhone’umu Bul” özelliğini kapatın.
  • İndirdiğiniz programı “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğiyle birlikte açın
  • Daha sonra jailbreak işlemini yapmak istediğiniz cihazı bilgisayarınıza bağlayın
  • Jailbreak aracını çalıştırın ve aşağıdaki görselde el ile gösterilen kısma tıklayın.

step01-pic

  • Daha sonra cihazınıza gelen profil ekranından en üsttekini seçin bu işlemin sonucunda PP isimli uygulama cihazınıza yüklenmiş olacak.

ios-933-jailbreak

ios-933-jailbreak-3

  • Ana ekranınızda beliren PP uygulamasına dokunarak açın ve aşağıda resimde gördüğünüz işlemi yapın.

ios-933-4

  • Daha sonra açılan ekrandaki yuvarlak alanı tıklayın ve tuş kilidi yapın. Eğer cihazınız yetersiz depolama alanı hatası verirse önemsemenize gerek yok devam edin. İşlem tamamlandıktan sonra uygulamada bir bildirim almanız gerekiyor bu bildirime dokunarak açın. Bildirim açıldıktan sonra cihazınız yeniden başlayacak.

ios-933-jailbreak-5

  • Jailbreak işlemini tamamlamanız için son adımdayız, cihazınız yeniden başladıktan sonra ana ekranda bulunan Cydia uygulamasını açın ve repo’ları güncellemesini bekleyin.