Akıllı Telefon Kameralarıyla Yapılabilecek En Kullanışlı Aktiviteler

tarafından
1635
Akıllı Telefon Kameralarıyla Yapılabilecek En Kullanışlı Aktiviteler

Artık teknoloji hayatımızda önemli bir yer sahibidir. Kendimizi ne kadar uzak tutsak bile bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle telefonlarda ki çağ atlama yani akıllı telefonlara geçiş neredeyse hepimizin hayatına girmesine sebep olmuştur. Bir çok insan artık neredeyse bütün işlerini telefonundan halletmekte ve çoğu alanda ona ihtiyaç duymaktadır. Akıllı telefonlar ile bir bilgisayarın veya fotoğraf makinesinin yapabildiği çoğu şeyi yapabilirsiniz. Özellikle bu yazımız da akıllı telefon kameralarıyla yapılabilecek en kullanışlı aktiviteler nelerdir; bunlardan bahsedeceğiz.

Telefonlarımızın içine kameranın dâhil olması ile bir çok alana iş sektöründe kapı açılmıştır. İnsanlar bu özelliğe hem profesyonel hem de hobi olarak çok ilgi göstermiştir. Özellikle fotoğraf çekmeyi seven insanlar için gerçekten vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Aslında baktığımızda teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi telefonlarda ki kameraları da etkilemiştir. İlk çıkan kameralı telefon ile bugün piyasa olan cihazlar arasında tabiri yerinde ise dağlar kadar fark vardır. Çözünürlük alanında hepsi birbiri ile yarışmaktadır. Şimdi ise gelelim neler yapabileceğinize.

hands-smartphone-taking-photo-festival-large

Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız iyi bir telefonunuz olmasına özen gösteriyorsunuz. Çünkü artık gelinen noktada piyasada ki birçok telefon bir fotoğraf makinesinin çektiği fotoğraflardan neredeyse farksız şekilde çekiyor. Birçok sosyal medya uygulamaları ve web sitelerinde çektiğiniz fotoğrafları paylaşabilir ve hatta buradan maddi açıdan bir gelir bile sağlayabilirsiniz. Eğer hobi olarak seviyorsanız facebook, instagram gibi uygulamalarda fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz. Fakat maddi gelir elde etmek istiyorsanız eylem gibi uygulamalarla bunu da yapabilirsiniz. Bazı insanlar doğa fotoğrafları çekmeyi çok sever, kimileri de araba fotoğrafları çekmeyi sever. Hatta işinizle ilgili bir hesap açıp yaptığınız işleri burada telefonunuzun kamerası ile çekerek paylaşabilirsiniz. Diyelim ki bir mimarsınız ve yaptığınız evi telefonunuzun kamerası ile çekip bahsettiğimiz uygulamalarda dünya çapında paylaşabilirsiniz.

Günümüzde geliştirilen program yazımı sayesinde telefonlarınız artık sizin güvenlik alanınıza bile dâhil olmuştur. Eski veya artık yavaşlamış telefonunuzu veya tabletinizi evinizin içinde güvenlik kamerası gibi kullanabilirsiniz. Bu programlar sayesinde kullandığınız telefondan ise evinizi an ve an izleyebiliyorsunuz.

Elinizde olan eski negatif çekimlerinizi, akıllı telefonlarınızın kamerası ile dijital çekimlere dönüştürebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise telefonunuzda seçeneklerden ‘’negatif efekt’’ i seçeceksiniz.

iphone-smartphone-taking-photo-graffiti-large

Günümüzde telefonların gelişmesi kameralarına yansıması eskiden bir takım pahalı teçhizatlar da kolayca ulaşmamıza olanak sağlıyor. Özellikle bir telefon ile artık hızlı bir çekim yapmanız mümkündür veya tam tersi ağır çekim yapabiliyorsunuz. Hızlı çekim ile telefonunuzu bir yere sabitledikten sonra mesela bulutları çekin. Normal bir video da olan saniye süresine oranla 5 saniye – 1 saniye olarak kayı da geçmektedir. Bu da özellikle büyük objelerde farkındalık yaratmaktadır. Ağır çekimde ise örnek olarak bir arkadaşınızın komik bir anını yakalayabilirsiniz. Diyelim ki arkadaşınızın yüzüne bir obje çarpıyor ve sizde onu kayıt ediyorsunuz. Bu tip durumlarda surat ifadeleri genellikle çok komik olur. Ağır çekimlerde bunu size çok güzel bir şekilde sunmaktadır.

Yine başarılır bir özellik olan panorama çekimden bahsedeceğim. Telefonunuzla normal çekimde ekrana sığdırdığınız görüntüden çok daha fazlasını görüntüleyebilirsiniz. Bunun için telefonunuzu tutup etrafınızı 180 derece dönmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca telefonunuzun kamerası ile makro çekim bile yapmak mümkündür. Bunun için gerekli olan bir kapı dürbünüdür. Fakat aldığınız kapı dürbününün plastik değil sökülebilen metal bir dürbün olduğuna dikkat edin. Dürbünde ki merceği telefonunuzun kamerasına bantlayabilirsiniz veya kılıfınıza sıkıştırabilirsiniz. Bunu hobi amaçla kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi küçük objeleri veya canlıları bu çekimle birlikte çok daha net ve büyük görmeniz mümkün olacaktır.

man-field-smartphone-yellow-large

Kan basıncınızı ölçmenin bile mümkün olduğu bir uygulama sayesinde kameranızdan faydalanabiliyorsunuz. Burada tek yamanız gereken parmağınızı kameranın lensine tutmak olacaktır.

Ayrıca yeni çıkan uygulamalar sayesinde yüzünüzü kameraya tanımlayarak bazı maskeler sayesinde sanal ortamda kendinizi bir süper kahraman olarak bile göstermek mümkündür. Aynı şekilde bazı insanlar kendilerini zayıflatmak için bile kullanmaktadır. Telefonunuzun kamerası ile canlı yayın bile yapabilirsiniz. Bunun için bazı uygulamalar indirmeniz şarttır.

Gördüğünüz gibi kamera deyip geçmemek gerekiyor. Bahsettiğimiz aktivitelerde umarım kendinize göre seveceğiniz bir özellik bulabilirsiniz. Teknolojide ki ilerleme bakalım bize daha ne gibi opsiyonlar sunacak merakla beklemekteyiz.