Dropbox ile Kullanabileceğiniz Harika Özellikler

tarafından
2226
Dropbox ile Kullanabileceğiniz Harika Özellikler

Bulut depolama servisleri günümüzde oldukça revaçtalar. Öyle ki dünya üzerinde çoğu kullanıcı bilgilerini bu bulut sistemlerine depolamaktalar. İşte bu sistemlerden en bilinenlerinden ve en güvenirlerinden birisi de Dropbox sistemidir.  Bu özellikleri sayesinde dünya çapında kullanıcı sayısını epeyce arttıran Dropbox’un harika özelliklerini sizleri için anlatmaya çalışacağız.

Dropbox akıllı telefonların ve tabletlerin yaygınlaşmasını fırsata çevirmiş ve kullanıcılara çok büyük bir olanak sağlıyor. Mobil aygıtlar üzerinden kullanıldığı zaman başlangıçtaki 2GB’lik alana ek 500 MB’lik Camera Uploads adında yedek bir alan veriyor ki bu özellik diğerlerine nazaran önemli bir avantaj.

Dropbox içerisindeki dosyalar kolayca temizlenebilir

Yanlışlıkla dosyaların sistemden silinmesi en büyük sorunlarımızdan birisidir. Dropbox ise bu durumu kontrol altına almak amacıyla sildiğimiz dosyaları hemen silmiyor. Kendi sistemi bünyesinde bir süre daha bekletiyor. Bu özellik ücretsiz kullananlar için 30 gün ile sınırlı iken paralı kullananlar için 1 yıl geçerli. Eğer dosyaları tamamen sil seçeneği ile silmediyseniz dosyalarınız kurtarılabilir.

İndirme hızınızı istediğiniz gibi belirleyin

Dropbox’dan indirme yapmak isterseniz içerisinde bulunan ayarları kullanarak istediğiniz hızlarda indirme yapabilirsiniz. Bu sayede internet kullanımını kısıtlayarak yapmak istediğiniz diğer işleri de kolaylıkla yapabilir ve bilgisayarınız üzerindeki gereksiz yüklenmelerden kurtulabilirsiniz. Yalnız bu hızı iyi ayarlamalısınız. Zira hızınız düşük olursa indirme süreniz o denli artacaktır.

Paylaşılan dosya üzerinde konuşma yapabilme ve etiketleme yapabilme

Eğer çok önemli bir dosyanız varsa veya dosyayı takım arkadaşlarınızla ve yakınlarınızla paylaşmak isterseniz bu Dropbox’da mümkün. Anında yapacağınız etiketleme ile kişi listenizdeki farklı kişileri dosyanız davet edebilmek mümkündür. Ayrıca dosya hakkında yorum yaparak birlikte çalışma imkânında da sahip oluyorsunuz.

Bunun dışında bahsetmek gerekirse iOS ve Android üzerinden uygulamalar sayesinde Dropbox hizmetlerini kullanmak ve bilgilerinizi her an yanınızda bulundurmak mümkündür. iOS biraz daha şanslı olsa bile Android işletim sistemindeki uyumlu programlar ile rahatlıkla bilgi yedeklemesi yapılabilir ve JPG, TIFF, GIF, MP4, M3, WAV, MOV, DOC, DOCX, PPT, PPTX, XLS, XLSX ve benzeri tüm uzantılarda dosyayı rahatça saklayabilirsiniz.