Facebook üzerinden canlı yayın nasıl yapılır?

tarafından
3144
Facebook üzerinden canlı yayın nasıl yapılır?

Yaklaşık olarak 1 ay önce iOS Facebook uygulamasına sınırlı ülkeler için gelen canlı yayın özelliği dün itibariyle Android’e de geldi. Yakın zamanda popülerliği ve kullanımı artacak olan Facebook Canlı Yayın’ın nasıl kullanıldığından bahsettik.

Ülkemizde ve dünyada popülerliği zirve yapan Periscope uygulamasına en ciddi rakip olacağından emin olduğunuz Facebook Canlı  Yayın uygulaması ülkemizde de kullanımda ancak belli şartları bulunmakta.

Facebook-Live-Verified-Accounts

Türkiye’de Nasıl Canlı Yayın Yaparım?

Türkiye sınırları içerisinde Facebook’ta canlı yayın yapmak için ilk kriter sayfanızın/profilinizin onaylanmış olmasıdır. İkinci şart ise Android veya iOS cihazınızın olması.

Eğer Amerika vatandaşı ve Amerika sınırları içerisinde yaşıyorsanız herhangi bir sınırlama olmadan canlı yayın yapabilirsiniz.

Cihazınızın ve profiliniz/sayfanız yukarıdaki şartları yerine getiriyorsa canlı yayın yapmak için aşağıdaki yönergeleri uygulayın.

  • Cihazınıza facebook uygulamasını yükleyin
  • Paylaşım yapacağınız bar’a dokunun
  • Dokunduğunuzda klasik olarak emoji ve yer bildirimi çıkan yerde bunların hemen yanında bulunan canlı yayın butonuna dokunun.
  • Canlı yayın butonuna dokunduktan sonra kameranız aktif oluyor.
  • Daha sonra canlı yayın başlığını girin.
  • Son olarakta kimlere açık olacağını seçin.

Tebrikler ilk canlı yayınınızı yaptınız.

Canlı Yayınları nereden izleyebilirim?

Facebook, bu konuda Periscope’a nazaran fazla sınırlama getirmemiş gibi gözüküyor. İster bilgisayar ister telefondan isterseniz de tabletinizden canlı yayınları takip edebilir ve görebilirsiniz. Canlı yayın yapanların yayınınları başladığınızda bildirim almak için Abone Ol butonuna tıklayabilirsiniz.