iPhone’un Çalıntı Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirim?

tarafından
5265
iPhone’un Çalıntı Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirim?

Bu yazımızda ikinci el iPhone alırken cihazın çalıntı olup olmadığını anlamak için çalıntı durumunu sorgulamanın nasıl yapıldığından bahsettik.

Son günlerde çıkardığı yeni modelleri ile adından söz ettiren ve her modeli piyasada rüzgar gibi esen iPhone akıllı cep telefonları, ister sıfır olsun ister de ikinci el olsun oldukça rağbet görüyor. Çoğu kullanıcı ikinci el iPhone alırken ise zorluk çekebiliyor. Özellikle de cihazın durumu hakkında bilgi sahibi olmak adına araştırmalar yapılıyor. İşte uzun süreli araştırmaları ve bilmeden alınan cihazları sona erdirecek durumlardan biri de iPhone’un çalıntı durumunu sorgulama işlemi geliyor.

İkinci el iPhone cep telefonu alırken cihazın durumu hakkında güven problemi yaşamamak adına Apple tarafından yeni bir servis hizmete sunuluyor. iPhone cihazının kaybolması ya da çalınması durumunda iCloud üzerinden otomatik olarak kilitleme yapılmasına olanak sağlayan Apple firması, bu özelliğini biraz daha genişletti. Böylece cihazı satın almak isteyenler için yeni bir hizmet daha sunuldu.

Yeni bir iPhone almak isteyen kullanıcılar seri numarasını ya da IMEI Apple üzerinden sorgulayarak cihazın genel durumu hakkında ya da çalıntı ihbarı olup olmadığı hakkında bilgi alabiliyor.

Apple’ın kullanıcıları için sunmuş olduğu bu hizmette etkinleştirme kilidi adı altında servis ile ilgili tüm bilgiler de alınabiliyor. Artık kullanıcılar cihazı satın alırken güven sorunu yaşamadan alabiliyor. Ayrıca Apple’ın sunmuş olduğu bu hizmetin haricinde Türkiye içinde cihazın durumunu sorgulamak isteyenler için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da yardımcı oluyor. Online sorgu ekranı üzerinden kullanıcılar bu hizmetten de yararlanabiliyor.

IMEI Nasıl Sorgulanır?