AKK Nedir, Nasıl Kaldırılır?

tarafından
3100
AKK Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Bu yazımıda TTNet ile hayatımıza giren Adil Kullanım Kotasının ne anlama geldiğinden kaldırma imkanımızın olup olmadığından bahsettik.

AKK Nedir?

AKK, TTNet’in belirlediği miktardan fazla up/down işlemi yapıldığında hızımızı düşüren, kullanıcılar tarafından istenmeyen bir uygulamadır. AKK, Adil Kullanım Kotasının kısaltılmış halidir. Çoğu kullanıcıyı sinirlendiren genelde 50 GB kota sınırını aştığımızda internet hızımızı düşüren uygulamaya AKK denir. 

AKK Olmayan Paketler Var mı?

AKK olmayan internet paketleride vardır. Ancak bu paketler her insanın bütçesine uygun değildir. Çünkü AKK olmayan paketler normal paketlere göre 2 -3 hatta 4 kat daha pahalıdır.

AKK aştım hızım ne kadar düşer?

AKK aştığınız an standart pakete göre yorumlarsak hızınız 8megabit varsayalım. 50 GB indirmeyi aştığınız an hızınız 3megabit’e kadar düşmektedir. Tekrar hızımızın 8megabit olması için ay başını beklemek zorundayız.

akk-nasil-kaldirilir

AKK Nasıl Kaldırılır?

AKK birçok kişinin başını ağrıttığı için belirli tekniklerle kurtulmak bir nevi mümkündür. Bu tekniklerden birini açıklarsak TCP MTU ayarıyla oynamaktır. Modem ara yüzüne girdikten sonra TCP MTU bölümünde 1480 gibi veya 500 olan rakamları değiştirdiğimizde 8mbit olmasa da 6-7 megabit hızı yakalamak mümkündür. Kendi modem markanızı Google de aratarak modem ara yüzüne girip değiştirmeniz gerekmektedir.

Olurda hiç internete giremezseniz bir sorun yaşarsanız eğer modeminize reset atmanız yeterlidir. Ayrıca en basit ve en sorunsuz yöntemi de AKK’sız bir pakete geçiş yapmaktır.