Macro Nedir ? Makro Ne demektir ?

tarafından
10599
Macro Nedir ?  Makro Ne demektir ?

Macro kavramının sözlükteki karşılığına baktığımızda “Büyük, çaplı ve Micro’nun tersi” gibi tanımlamalarla karşılaşırız. Bu kavram hayatımızdaki birçok alanda kendine yer bulmuştur. Macro Ne Demektir konusunu detaylandırırsak;

 

Macro Ekonomi/ İktisat

 

Macro Ekonomi, ekonomiyi geniş olarak ele alır, ekonominin bir bütün olarak işleyişiyle ilgilidir. Ulusal gelir, toplam talep ve arz, enflasyon, fiyat değişim oranı gibi ülke- dünya bütünü gibi çoğunluğu kapsayan alanları inceler.

 

Macro Fotoğrafçılık

 

Fotoğrafı çekilmek istenen nesneleri en az 1:1 büyütme oranıyla büyüterek çekme işlemidir. Kısacası, çok küçük nesneleri büyüterek ayrıntılı bir çekim yapmayı sağlar.

 

Macro Sosyoloji

 

Sosyoloji alanındaki çeşitli analiz türlerinden birini ifade etmek adına kullanılan kavramdır. Macro sosyoloji, micro sosyolojinin küçük grupları ele alan yaklaşımının tersine daha geniş bir düzeyde şehir, kilise, cemaat, ülke gibi büyük toplulukların, ya da daha soyut yönüyle sosyal sistemler ve sosyal yapıların analizlerinin yapılmasıyla ilgilenir.

 

Macro Tasarım- Bilgisayar Üzerinde Macro

 

Macro, sık yapılan işlemleri otomatikleştirir. Belli bir işi yapmak üzere her istediğinizde çalıştırabileceğiniz bir Microsoft Visual Basic Modulü içerisine depolanmış komutlar ve fonksiyonlar dizisidir. Yani programlama bilgisine sahip olmadan Office programları üzerinde de kullanılabilir. Visual Basic Modulü ile macro düzenlenebilir. Visual Basic Modulü ile macroları, bir modülden diğerine aktarabilir, ya da çalışma kitapları arasında macro kopyalayabilir ve macro ya da modülün adını değiştirebilirsiniz. Macro yapabilmek için iki yöntem vardır:

 

– Visual Basic Modulü ile macro oluşturma.

 

– Kayıt (Record) yöntemi ile macro oluşturma.

 

Bir kez kaydedilen macro tekrar tekrar çalışabilir. Macro yazmaya veya kaydetmeye başlamadan önce macronun yapacağı işlemlere göre uygulanacak kodlar ve komutlar önceden planlanmalıdır. Eğer, özellikle de kayıt macrosu oluşturulurken bir hata yapılırsa hatayı düzeltme adımları da kaydedilecektir. Her yeni bir makro kaydedişinizde; makro, çalışma kitabına eklenen bir modül sayfasına saklanır.