Mobil Uygulama Nedir?

tarafından
1280
Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulamanın ana temeli sıradan bir görüşme veya mesajlaşma cihazı olan telefonların, ileri düşüncelere sahip bilim insanları tarafından geliştirilerek günümüze bilgisayar özelliklerini taşıyan akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle bütünleşmektedir.

Mobil uygulamalar, bir web sitesi uygulaması gibi platformlar ile karıştırılmaması gerekilen bir konudur. Birçok kişi bunu sadece web sitesinin mobilize edilmiş hali olarak algılasa da aslında akıllı telefonlar veya tablet cinsinde olan birçok teknoloji cihazında yer alan çok sayıda işlevsellik açısından oldukça gelişmiş tasarım ve yazılımlardan oluşmaktadır.

Günümüzde mobil dünyanın dev tabanları olan IOS ve Android tabanları için özel olarak hazırlanan uygulamalar akıllı telefonlarınıza ve tabletlerinize uyarlanarak yapılmaktadır.

Örneğin Android tabanlı bir uygulama geliştiriyorsanız veya kullanacaksanız eğer bunun için Samsung akıllı telefonlar veya tabletler, HTC, General Mobile ve diğer Android cihazlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Google Play adlı Android uygulama mağazasında milyonlarca kullanıcının birçok sayıda mobil uygulama ve mobil oyunları paylaştığı platform olarak yer almaktadır. Eğer Android bir cihaza sahipseniz geliştirdiğiniz uygulamaları veya kullanmak istediğiniz uygulamaları buradan ücretli/ücretsiz bir şekilde kolaylıkla cihazınıza indirebilirsiniz.

Bir diğer popüler taban ise IOS cihazlar için geliştirilmiş uygulamalardır. Genellikle iPhone, iPad ve benzeri cihazlar için özel olarak tasarlanan ve programlanan uygulamalar 500.000.000’dan fazla kullanıcının yer aldığı App Store mağazalarına erişim sağlayarak milyarlarca uygulamaya ücretli veya ücretsiz bir şekilde ulaşabilmektedir.