Open Office Nedir?

tarafından
818
Open Office Nedir?

Open Office, Apache adı verilen bir yazılım vakfının katkısıyla özgür kod geliştirici yazılımcılar ile geliştirilen özgür, kullanışlı ve ücretsiz bir ofis yazılımları topluluğudur. İçerik olarak ise Veritabanı (Base), hesap programı (Calc), çizim (Draw) programı, sunum programı (Impress), matematiksel işlemler içeren program (Math), kelime uygulama programı (Writer) vb. içeriğe sahip bir programlar bütünüdür. Apache adlı firmadan orijinal lisanslı bu yazılımlar her türlü işlemlerde, tüm kurumlarda ve istenilen kadar kullanıcı tarafından her türlü işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.

Open Office İçeriği Nedir?

Özgür yazılımların olduğu bu platform da herkes için günlük hayatta ve özellikle iş hayatında kullanışlı olabilecek bazı uygulamalar bulunmaktadır.

Open Office Uygulamaları Nelerdir ve Ne İçin Kullanılırlar?

Base isimli bu program veri tabanı ile ilgilidir. Bunu kullanan kişiler rahatlıkla veri tabanı oluşturabilirler ve veri tabanını kolaylıkla düzenleyebilirler.

Calc ise bir diğer program ise hesaplama ve tablo işlemleri yaparken kullanılabilmektedir. Kısaca tablo yapma ve hesap yapma yazılımı da denilebilir.

Draw programı ise çizimler yapmaya ve geliştirmeye dayalı ve Logo da yapılabilen bir programdır.

Impress ise iş ve eğitim dünyasında sıkça kullanılabilen bir sunum programıdır. Sunum yaparken gerekli olan hızlılığı ve kolaylığı sağlamada fayda sağlamaktadır. Impress programı tüm bilgisayarlar da sıkıntı olmadan çalışabilmektedir. Matematik dünyasının giderek uygulama arttığı yapılan araştırmalarda sıkça görülmüştür. Math isimli matematik işlemleri yapılabile bu program ile formüller geliştirilebilmektedir. Günlük hayatta insanların bilgisayarlarda sıkça kullandığı bir başka program ise yazı yazma programlarıdır Writer isimli kelime yazma ve düzenleme programı ise Apache adlı bu şirketin yaptığı en önemli programlardan biridir. Tübitak tarafından yazılan bir eklenti ile istenilen her türlü Türkçe komut writer programına eklenmiş ve kullanıcıların kullanımına sunulmuştur.

Open Office indirmek için aşağıda ki bağlantıya tıklayın.

https://www.openoffice.org/tr/download