Sar Değeri Nedir? Tüm Detaylarıyla Sar Değeri

tarafından
4630
Sar Değeri Nedir? Tüm Detaylarıyla Sar Değeri

Sar değerinin ne anlama geldiğinden,  sar değeri hakkında bilmeniz gereken herşeyi anlattık.

Bu yazımızda akıllı telefon satın alırken en çok dikkat etmemiz gereken sar değerinden yani özgül soğurma oranından bahsedeceğiz.

Sar Değeri Nedir?

Sar kelimesinin ingilizce açılımı  Spesific Absorption Rate, Türkçe anlamı ise özgül soğurma oranı. Sar değerinin ne anlama geldiğini kısaca açıklamak gerekirse; akıllı telefonlarınızı kullanırken maruz kaldığınız radoaktif enerji ölçüsüne SAR denir.

Sar Değeri Nasıl Hesaplanır?

Sar değeri aşağıdaki karışık formül yardımıyla hesaplanır. Birimi watt/kg’dir.

28752a1a7eaf7d35b9c3fde19c118937

Bir telefonun en yüksek radyo frekans yaydığı alan anten kısmıdır. Anten kısmını kafanıza tuttuğunuzda anten ile kafanızın en yakın noktası sar değerinin ölçüm noktasıdır.

Güvenli Sar Değeri Ne Kadar?

Gönül isterki hiç radyofrekans enejersine maruz kalmayalım ama bu günümüzde pek mümkün gözükmüyor. Her neyse konumuza dönelim, sağlık uzmanları sar değerinin en fazla 1.00 olması gerektiğini savunuyor ancak uluslararası standartlara bakıldığında 2.00 sar değerine kadar izin verildiği görülebiliniyor. Aşağıda birleşik devletlerin ve avrupa birliğinin izin verdiği sar değeri sınırından bahsettik.

  • Birleşik Devletler: Birleşik devletler’de satılan telefonlar 1 gram dokuda 1.6 W/kg sar düzeyine kadar izin verdiği biliniyor.
  • Avrupa Birliği: Avrupa birliğine üye olan ülkelerde 10 gram dokuda 2 W/kg sar düzeyine kadar izin veriliyor.

Bu değerleri Birleşik Devletler’de Federal İletişim Komisyonu beliyor, Avrupa Birliğinde ise IEC standartları takip edilerek CENELEC belirlemektedir.

Yüksek Sar Değerinin Zararları

sar-degeri-en-dusuk-5-telefon-modeli-680x420

Yüksek sar değeri olan bir telefon kullandığınızda kısa vadede embriyo gelişimin zarar görmesi, kalp pilinin bozulması, görüş alanında daralma, kalp rahatsızlıkları, kulak çınlaması, yoğun stres ve yorgunluk hissi, işitmede geçici aksaklıklar gibi say say bitmeyecek birçok zararları bulunmaktadır.

Yüksek sar değeri uzun vadede ise yüksek tansiyon, genetik yapının bozulması, sperm sayısının azalması, lenfoma kanseri, cilt kanseri, kan beyin bariyerinin zedelenmesi gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

Amiral Gemilerin Sar Değeri Ne Kadar?

Popüler telefonların yer aldığı listeye göz atmak için tıklayın.

  • iPhone 6S Plus: 1.14
  • Google Nexus  6: 0.531
  • LG G4: 0.621
  • Samsung Galaxy S7: 0.621

Kapanış

Akıllı telefon satın alırken ilk olarak araştırmanız gereken nokta telefonun sar değeri olması gerekiyor. Uyku halindeyken cep telefonunuzu bedeninizden mümkün olduğu en uzak noktaya koymaya dikkat edin.