Telefon Virüs’ü Nedir ?

tarafından
2754
Telefon Virüs’ü Nedir ?

Bu yazımızda kullanımı artan akıllı cihazların en büyük sorunlarından birisi olan virüsün sebeplerinden, telefonda virüs taramasının nasıl yapılacağından bahsettik.

Telefon virüs’ünü günümüz telefon kullanıcıların ağzından düşmeyen telefonuma virüs bulaştı, telefonumda virüs var, telefonum dondu gibi pek yaygın olan sözlerden biliriz. Aslında hepimizin bildiği bir yanlış var. Her telefon donması virüs değildir.

Gerçekten Virüs olup olmadığını nasıl anlarız ?

Asıl mesele telefonumuzun donduguğu zaman virüsden mi ? yoksa yeterli alan olmadığı işlemcimizin bazı noktalarda yetersiz kaldığından dolayımı donduğunu basit işlemlerle anlarız. Mesela telefonumuz 2GB hafızası 1GB Ram özelliğine sahip olduğunu varsayalım telefonumuzda 1.8GB dosya olduğunu düşündüğümüzde telefonumuzun donması veya kasması gayet normal değil mi ? Eğer telefon hafızasında yeterince boşluk olmasına rağmen cihazınız sürekli donuyorsa virüs taraması yapmanız gerekmekte.

Çok erken pil (Şarj) Bitmesi.

Telefonunuzun Ram ve işlemci kullanımı normalin dışında çalışması virüs belirtileridir. Ancak bu varsayımlar dışında donma kasma aşırı yavaş çalışma olduğu zamanlar bir virüs taraması yapmak çok önemlidir. Çünkü telefonumuz başkasının elinde olabilir.

Virüs Taraması Nasıl Yapabilirim ?

Öncelikle Tarayıcınızdaki çerezleri önbelleği silmenizi istiyoruz telefondaki en önemli nokta burasıdır. Çünkü genel olarak eklentiler ve çerezler tarafından telefonumuza virüs bulaşıyor. MalwareBytes adını verdiğimiz uygulamayı Google Play veya App Store dan indirip virüs taraması yapabilirsiniz. Ayrıca bir diğer uygulama olarak tekrar aynı şekilde Google Play veya App Store dan AVAST uygulamasınıda indirip cihazınızı taratabilirsiniz..

MalwareBytes Avast