Zararlı Yazılımlar Hangileridir?

tarafından
2396
Zararlı Yazılımlar Hangileridir?

Zararlı yazılım denilince akla ilk gelen ve herkes tarafından bilinen şüphesiz ki virüslerdir. Virüsler çeşitli dallara kendi arasında ayrılabilir. Solucan, adware gibi zararlı yazılımlar, bilgisayarınıza zarar vererek sisteminizin yavaşlamasına hatta çökmesine neden olabilmektedir. Önlem almak için anti virüs programları kullanılsa da anti virüs formuna girmiş pek çok yazılımın da piyasada olması yadsınamaz. Genellikle ters giden bir şeylerin olduğunda virüs diye nitelendirip, geçiştirebiliyor. Lakin virüsler de türlerine göre farklı önlemlerin alınması gereken kötü amaca hizmet eden yazılımlardır.

 Virüs Nedir?

Virüs, bilgisayarınızın belleğine yerleşmiş ve içten içe bilgisayarınıza zarar vermeyi amaçlayan kötü yazılımlardır. Bu yazılımlar, bilgisayarınızın içerisinde bulunun verileri, kaynakları ve dosyalara zarar verebilir ve hatta silebilir. Genel olarak jpeg formatında,ses, video eklentileri sayesinde bilgisayarınızı kolayca ele geçirebilirler. İnternet üzerinden program ve ya herhangi bir içerik indirmek istediğinizde indireceğiniz siteye güvenmeniz virüs bulaştırmamanız konusunda size bir nebze yardımcı olacaktır.

Virüslerin yanı sıra bilgisayarınıza zarar verebilecek diğer kötü amaçlı yazılımları sıralarsak: Truva atı, solucan, adware ve spamdır. Truva atı aslında bir virüs değildir. Standart bir uygulama olarak lanse edilen “Truva Atı” sürekli kendisini kopyalayarak güncel tutmak isteyen bir yazılımdır. İşletim sistemlerindeki açıklıktan faydalanarak bilgisayarda hızla yayılabilirler.

 Adware Nedir?

Olur olmaz yerde, sürekli olarak reklam açılmasını sağlayan bir yazılımdır. İnternet’te gezinirken kolaylıkla pop-up açabilen ve bunları bünyesinde kayıt altına alan bu zararlı yazılım, İnternet kullanıcıların canını oldukça sıkar.

 Spam Nedir?

Bir yazıyı, bir içeriği sürekli olarak tarafınıza mail atan bir yazılımdır. Aynı mesajı çok sayıda atarak mail adreslerini boğar. Spamların genel amacı reklam yapmaktır. Kullanıcıların isteği dışında gerçekleşen ve mail adresine sürekli olarak aynı reklamı, içeriği gönderen hertürlü mesaj birer spamdır.