League Of Legends Dereceli Oyun Kazanma Rehberi

tarafından
3188
League Of Legends Dereceli Oyun Kazanma Rehberi

League Of Legend’da dereceli oyun kazanmanızı sağlayacak olan önemli ipuclarını kaleme aldım.

League Of Legend yani Efsaneler Ligi oyunu Riot Games tarafından geliştirilen video oyunudur. Bu oyunda 30. seviyeye ulaştığınızda sizden dereceli oyunlara girmeniz isteniyor ve 10 maçın ardından sizi başarınıza göre lige gönderiyor ve League Of Legends serüveniniz başlıyor.

Oyunun en zor ve önemli oyunlarından birisi olan Dereceli maçları kazanmak oldukça zordur. Paylaşacağım ipucları sayesinde dereceli bir oyunu kazanma ihtimaliniz artacaktır.

Bu öneriler herkesin bildiği öneriler olmasına rağmen çoğu kişinin uygulamadığı önerilerdir. Amacım bu bilgileri paymaşmak ve önemini vurgulamak.

Takımınız ile iletişimde kalın

Klasik olacak ama ben takım içi iletişimin bu oyunda en önemli unsur olduğu düşüncesindeyim. Dereceli oyunlarda takım arkadaşlarınız ile iletişimden kopmayın özellikle koridorda iki kişi oynuyorsanız yanınızdaki arkadaşınıza oyun stilinizi oyun başında söyleyin. Takım arkadaşlarınız kötü oynadığında veya hata yaptığında kendisine olumsuz bir tepki vermemeye özen gösterin. Karşılıklı atışmalardan kaçının bu hem sizin hem de takım arkadaşlarınızın konsantrasyonunu bozacaktır ve oyunlarını etkileyecektir. Eğer takım arkadaşlarınız tarafından eleştiriliyorsanız o oyuncuyu susturun (muteleyin).

Mini Harita Kontrolü

Oyun içerisinde yapmanız gereken temel şeylerin başında gelen konu mini harita kontrolüdür. Mini harita kontrolünü sürekli 5-6 saniye aralığında gözünüzün ucuyla mini haritaya bakmayı ihmal etmeyin. Göz ucuyla mini haritayı kontrol etmek size koridorda kayba uğratmaz aksine ormancı tarafından gelecek baskınları minimize etmiş olursunuz. Bu işlemi bir süre tekrarladığınızdan sonra tıpkı nefes alıp verme işlemi gibi otomatikleştiğini göreceksiniz.

Harita kontrolünü daha iyi şekilde yapmak için haritayı sağa, sola alabilir veya küçüktüp, büyültebilirsiniz.

Totem Kullanımı

Mini harita kontrolünün önemli olduğunu söyledim ama totem kullanımıda mini harita kontrolü kadar önemli. Koridorunuzda çalılara veya herhangi bir yere totem atarken bu işlemi ezbere yapmayın örneğin ormancı sizin koridorunuza yakın zamanda gelebilme şansına sahip değilse (bunu anlamak için mini harita’yı kontrol edin)  totem kullanmanız mantıksız olur bu yüzden totem kullanırken rakip takım oyuncuların sizin koridorunuza kısa sürede gelip gelemeyeceğini hesap ederek toteminizi kullanın. Ormancı en alt veya en üst koridordaysa yani sizin koridorunuza yakın zamanda gelmeyeceği bir zamanda siz toteminizi kullanırsanız totem süresinin yarısı boşa gitmiş olacak. Uzun lafın kısası totem atmak için atmayın.

Rakibinize Göre Hareket Edin

Rakibiniz agresif oynuyorsa sabredin ve ormancınızdan yardım isteyin. Karşı ormancınızın oynadığı şampiyonu iyi bilin. Örneğin karşı ormancı Lee Sin ile oynuyorsa mutlaka 3. seviyede baskına gelecektir. Bunu engellemek için doğru zamanı bekleyerek toteminizi kullanın.

lolsampiyon

Oynadığınız Şampiyona Hakim Olun

Bu aşamada oynadığınız şampiyona hakim olmak çok önemli. Yeni bir şampiyon aldınız ve normal oyunda 4,5 kere denediniz. Evet bu süreçte güzel oynamış olabilirsiniz ama unutmayın ki tecrübesizsiniz. 4,5 kere oynadığınız şampiyon ile dereceli oyuna girdiğinizde karşınıza o şampiyon ile 300, 400 kez oynamış birisi gelebilir.

Riskli Hareketlerden Kaçının

Riskli hareketleri önemli zamanlarda yapmamaya özen gösterin. Örneği ejder veya baron yapılacağı zamanlarda riskli hareketinizi başarıya ulaşmadığında bu takımınıza ejdere veya barona mal olacaktır. Şampiyonunuza hakim değilseniz riskli hareketleri dereceli oyunlarda yapmamaya özen gösterin. Hakim olmadığınız şampiyon ile dereceli oyuna girmemiz en iyi çözüm olabilir.

Rakibinize Göre Eşya Tercih Edin

Bir eşya mı aldınız o eşyayı neden aldığınızı ve ne işe yaradığını iyi bilin. Demem o ki eşya tercihlerini ezbere yapmayın, karşınızdaki şampiyona göre yapın.

Bahane Üretmeyin

Takımınızda troll, bilerek besleyen oyuncular varsa bu sizin kötü oynamanızı gerektirmez. Asla pes etmeyin. Hatayı kendinizde arayın, kendi yaptığınız hataları farkedin ve bir daha aynı hatayı yapmamaya özen gösterin. Takımınızda troll veya bilerek besleyen oyuncu her oyunda size denk gelmeyeceği için üst liglere çıktığınızda zaten bu oyunculara azalarak yok olacaktır.

Skorunuz Önemli Değil

Skor için oynamayın. Skora göre puan kazanmayacaksınız. Minyon kesmeyi hiç bir zaman ikinci plana atmayın. Ancak minyon kesmek önemli olmakla birlikte minyon için takım savaşlarına katılmamazlık yapmayın. Unutmayın tek başınıza oyun kazanamazsınız!