İkinci El Sunucu Malzemelerinde Garantili Parçalar

tarafından
5
İkinci El Sunucu Malzemelerinde Garantili Parçalar

Sunucuların birçok türü olabilir. Aynı şekilde yazılımlarında da farklılıklar bulunmaktadır. Bir sunucu ikinci el sunucu olarak da satın alınabilir.

Genel bir teknik tanımlamayla sunucu,  bilgisayar kullanıcıların internetteki verilere ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Ancak anlam karmaşası olmaması bakımından sunucular sadece fiziksel bir mekanizmadan ibaret değildir. Sunucuların çalışabilmesi için bir yazılım gerekmektedir.  Ancak bu şekilde kullanım amaçlarına uygun bir hal almaktadır. Sunucuların birçok türü olabilir. Aynı şekilde yazılımlarında da farklılıklar bulunmaktadır. Bir sunucu ikinci el sunucu olarak da satın alınabilir.

Kişisel Bilgisayar ve Sunucu Arasındaki Farklar

Ev ve iş yerlerinde kullanılan kişisel bilgisayarların yapısı sunuculara benzer gibi görünse de aslında farklar mevcuttur. İsminden de anlaşılacağı üzere kişisel bilgisayarlar özelleştirilmiş cihazlardır. Sunucular ise daha genel bir veri hizmeti yapmaktadır. Yazılım ve mekanik farkları bulunabilir. Örneğin bilgisayarlar aralıklarla kullanıma uygun tasarlanmıştır. Diğer yandan sunucuları haftalarca, aylarca kesintisiz şekilde çalıştırmak mümkündür. Zaten üretimi de bu amaçla doğrudan ilgilidir. Dayanıklılığı artırması bakımından farklı malzemelerden üretilmektedir.

İkinci El Sunucu Nedir, Neden Tercih Edilmeli?

Tercih noktasında yeni sunucu ya da ikinci el sunucu almak kişiye göre değişebilir. Ancak temiz bir ürüne büyük miktarda paralar ödemek istemiyorsanız 2.el sunucu çok daha mantıklı olacaktır. Tabi öncesinde güvenilir bir firma bulmak ve kesintisiz şekilde hizmet alacağınızdan emin olmanız gerekir. Devamlı sorun çıkaracak ürünler işleyişi aksatacaktır. Bu nedenle ön hazırlık yaparak hareket edebilirsiniz.

İyi Bir Sunucuda Olması Gerekenler

Sıfır ya da 2.el sunucu türlerinde olması gereken en temel özellik, performans açışımda istikrar sunabilmesidir. Ayrıca güvenli veri akışının sağlanması da kritik bir konudur. Donanım açısından sunucular arasında farklılıklar olacağı için bu kriterlere bakabilir, karşılaştırma yapabilirsiniz. Ancak sunucuların genellikle ek donanımlarla güçlendirildiğini de bilerek hareket etmek gerekir. Özel kablolar, yedekleyiciler, yüksek hız için soğutma yapıları, kesintisiz güç kaynağı gibi ek donanımlardan bahsedilebilir.